eReport.sk
Peter Bročka
Peter Bročka. Foto: tasr

KŠEFTY V TRNAVE Za Bročku sa darí jednej firme. Čo sa za tým skrýva?

Podozrivý úspech? Najznámejší hipster regionálnej politiky. Aj tak titulujú primátora Trnavy Petra Bročku. Bradáča s vášňou pre cyklistiku si množstvo rezidentov pochvaľuje, no má aj veľa kritikov, ktorým je jeho počínanie tŕňom v päte. Obzvlášť zaujímavou je firma, ktorej sa za bačovania Bročku nevídane darí!

Peter Bročka sedí v primátorskom kresle od roku 2014. Svoj post obhájil aj v komunálnych voľbách v roku 2018. Práve Bročka bol braný ako mladá krv, ktorá mala vniesť čerstvý vietor do regionálnej politiky Trnavy.

Okrem fanúšikov a podporovateľov má, samozrejme, aj svojich kritikov. „Keď vidím na čele tohto mesta človeka, ktorý svojim laxným prístupom, správaním sa na verejnosti a neodborným rozhodovaním zabezpečuje len stagnáciu, či skôr úpadok mesta Trnava, mám nedobrý pocit, či naše úsilie v roku 1989 nevyšlo nazmar,” povedal na adresu primátora minulý rok dosluhujúci mestský kontrolór Vladimír Krátky. Kritika, ktorá sa často objavuje na sociálnej sieti, ale aj na rôznych weboch, sa dotýka jednej z firiem, ktorej sa za “vládnutia” Petra Bročku viac než darí.

Primátor Trnavy Peter Bročka – Foto: tasr

Firma, ktorej sa darí

Miroslav Marcian je trnavský podnikateľ, ktorého meno figuruje vo viacerých firmách. Jeho spoločnosť north tower, s.r.o. napríklad rekonštruuje severnú vežu mestských hradieb. Konateľom a riaditeľom je napríklad aj v spoločnosti CS, s.r.o.

Keď si ju pozriete na stránke egov.trnava.sk, kde sú zverejnené zmluvy s mestom, zahltia vás desiatky zmlúv s Trnavou. Posledný kšeft s Marcianovou firmou a mestom je odklepnutý len pred pár dňami, a to piateho mája. Ide o rozšírenie cintorína na Kamennej ceste za vyše 148-tisíc eur.

Podľa stránky egov.trnava.sk sa CS, s.r.o. darí na mestských zákazkách. – Foto: egov.trnava.sk

EReport k téme oslovilo aj samotné mesto Trnava. To tvrdí, že postupuje pri súťažiach na konkrétne zákazky zákonným spôsobom. „Do súťaží sa môžu zapojiť všetky hospodárske subjekty, ktoré prejavia o zákazku záujem, pričom počet uchádzačov mesto neobmedzuje. Úspešným uchádzačom je vždy ten subjekt, ktorý splní podmienky zákazky a ponúkne najnižšiu cenu. Všetky zmluvy sú verejne prístupné, keďže podliehajú povinnému zverejňovaniu, a každý si ich môže nájsť na portáli egov.trnava.sk. Pre informáciu je možné porovnať si celkový objem investičných akcií mesta s objemom, ktorý vo verejných obstarávaniach získala s najnižšou cenou spoločnosť CS.,” vysvetlila hovorkyňa mesta Veronika Majtánová.

Aj samotný Marcian tvrdí, že všetky zakázky vyhral v súlade so zákonom. “Všetky stavby realizované našou spoločnosťou pre Mesto Trnava boli získané vo verejnom obstaravaní v zmysle platnej legislatívy,” reagoval podnikateľ pre eReport.

Magický rok 2014

Kuriozitou je, že Marcianovej eseročke sa začalo výrazne dariť najmä po roku 2014. Teda po tom, ako sa stal primátorom Peter Bročka. Do roku 2014 CS, s.r.o. fungujúca od roku 2008 mala s mestom uzavreté len tri zmluvy. Po tomto roku sa to však rozbehlo a mestské zákazky podľa registra začali pribúdať najmä v roku 2016.

Aj podľa Finstatu firme rapídne stúpli tržby najmä po roku 2014. Zatiaľ čo v roku 2013 mala firma tržby vyše 3,8 milióna eur, o rok neskôr to bolo takmer raz toľko, a to 6,3 milióna eur. Nedá sa teda poprieť, že práve po tomto kľúčovom roku sa začalo Marcianovej firme dariť. Vrchol zažila v roku 2017, keď tržby vyskočili až na vyše 18 miliónov eur. Minulý rok, zrejme aj pre pandemickú situáciu klesli “len” na 10,5 miliónov eur.

Pred rokom 2014 CS, s.r.o. uzavrelo s mestom Trnava len pár zmlúv. – Foto: egov.trnava.sk

Samotné mesto ale popiera, že by nejakým spôsobom ovplyvňovalo tendre na mestské zakázky. „Akékoľvek manipulácie alebo ovplyvňovanie procesov verejného obstarávania, resp. zvýhodňovania niektorých uchádzačov vylučujeme. Podobné snahy o skresľovanie reality vnímame ako súčasť nedávno začatého predvolebného boja,” podčiarkla hovorkyňa mesta.

Kamaráti?

V mestských kuloároch sa šepká, že konateľ eseróčky CS, s.r.o. má blízko k súčasnému primátorovi Bročkovi. Dokonca sa to často skloňuje aj na protibročkovskom webe Pravda o Trnave. Ten pôsobí amatérskym dojmom a niekoľko rokov už nie je aktívny, no práve na ňom autori poukazujú na možné prepojenie primátora so šéfom firmy, ktorá ryžuje na mestských kšeftoch. „Nadštandardný vzťah primátora Petra Bročku s podnikateľom Miroslavom Marcianom prináša ovocie počas celého volebného obdobia súčasného pána radnice,” dočítate sa na webe. V inom článku zase píšu: „Konateľom a jediným vlastníkom firmy bol – kto iný – Bročkov blízky priateľ Miroslav Marcian.”

Kontaktovali sme mesto Trnava aj s otázkami ohľadom možného priateľstva medzi obidvomi mužmi. Ak by boli naozaj dobrí kamaráti, zosilnelo by podozrenie možného konfliktu záujmov. Či ide o klebetu alebo fakt, sme sa nedozvedeli, pretože hovorkyňa mesta otázky súvisiace s potenciálnym putom medzi Marcianom a Bročkom taktne obišla a odignorovala.

Na krku dlh

Ďalšou zaujímavosťou je, že samotný Marcian má na krku niekoľkotisícový dlh. Podľa databázy dlžníkov finančnej správy Marcian na daniach v súčasnosti dlží štátu 9 021,55 eur. Dlh je vedený od konca marca.

Ako sme spomínali vyššie, mesto s firmou Marciana CS,s.r.o. uzavrelo zmluvu na rozširovanie cintorína začiatkom mája. Teda po tom, ako bol vyrubený dlh. Zaujímalo nás, či mestu nevadí, že “varí” biznis s firmou, ktorej konateľ sa pasuje s dlhom. Hovorkyňa ani na túto konkrétnu otázku neodpovedala.

Kontaktovali sme aj samotného Marciana s otázkou či sa chystá dlh splatiť. Ten síce odpovedal, no nie úplne na nami položenú konkrétnu otázku a odpovedi sa vyhol. “Spoločnosť CS, s.r.o. nema žiadny dlh voči daňovemu úradu,” reagoval.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport