eReport.sk

Kryptomeny ako súčasť digitálneho monetárneho systému súčasnosti

O Bitcoine už počul takmer každý. Môžu sa sním spájať kladné alebo záporné názory, všetko je otázkou sentimentu, od nadšenia až po odmietnutie. Vo svete falošných správ nie je jednoduché sa zorientovať, tobôž ak ide o kryptomeny. Anglická skratka FUD (strach, neistota a pochybnosti) je pojmom prebratým kryptokomunitou z iných investičných kontextov, s cieľom odsúdiť to, čo priaznivci vidia ako úmyselné šírenie dezinformácií. Vidíme, ako sa Rusko sa hodlá zbaviť dolárových aktív. Počuli sme, ako Charlie  Munger trúsi takmer detinsky naivné poznámky o kryptomene, napriek tomu Berkshire Hathaway investuje do jednej z najviac bitcoin friendly bánk na svete (500 milliónov USD do Nubank). A potom je tu Salvádor, ako prvá krajina na svete, ktorá urobila z bitcoinu zákonné platidlo.  Čoraz viac ľudí prichádza na to, že kryptomeny sa z našich životov tak ľahko nevytratia.

V minulosti sa v rámci zachovania rovnováhy investícii, kapitál diverzifikoval medzi akcie a dlhopisy. Jedným zo všeobecných pravidiel investovania bol pomer 60/40. V dnešnom svete, to už nebudú akcie a dlhopisy, ale práve Bitcoin a Ethereum. Ak chcete držať medvedí trend volíte Bitcoin, naopak, ak prevláda býčí trend , volíte Ethereum.

V kryptosvete a u mnohých kryptonadšencov je Bitcoin prezývaný ,,digitálne zlato“. Momentálne trh so zlatom dosahuje hodnotu 10 biliónov dolárov. Príliv peňazí do bitcoinových fondov, ale asi nebude pochádzať zo zlata. Možno niektorí držitelia zlata v krátkodobom horizonte naskočia na bitcoinovú vlnu, ako tomu bolo v prípade posledného cyklu poklesu ceny. Príliv do bitcoinu však bude do veľkej miery pochádzať z viac ako desaťkrát väčšieho trhu s dlhopismi.

Nie zlato a 10 biliónov, ale 120 biliónov, z toho dlhopisy za 20 biliónov už prinášajú negatívne výnosy („riziko bez návratnosti“). Jednoduchý program požičiavania bitcoinov na inštitucionálnej úrovni, prinesie 400 bázických bodov a to bez započítania cenového zhodnotenia.

A potom je tu ešte aj ďalší trh so 100 biliónmi plus jeho hodnotou. Je to únik aktív z tradičného bankového systému do etherea a DeFi. Decentralizované financie, čiže DeFi sú pomerne nový termín, ktorý v poslednom čase rezonuje kryptomenovou komunitou. Služby DeFi nedržia používateľove prostriedky na netransparentných peňaženkách, ku ktorým by mali prístup len správcovia služby (ako je to napríklad v prípade najväčších kryptomenových búrz). Peniaze v týchto projektoch sú uzamknuté v inteligentných zmluvách (smart kontraktoch) a investori za ne získavajú úroky. Investori nekupujú nejaké virtuálne tokeny s tým, že ich neskôr predajú za desaťnásobok. Investori ponúkajú svoje prostriedky na doplnenie likvidity na decentralizovaných burzách.

Väčšina inštitúcií k takejto transformácii nepristúpi. Radšej bude akceptovať myšlienku digitálnych mien centrálnych bánk (CBDC), ktoré, ako sa píše v Manifeste kryptokapitalizmu, budú postavené na znemožnenie tvorby úspor či kapitálu a budú len medovým motúzom popod fúzy masám, ktoré si nimi nechajú obmedziť svoj ekonomický život. Ľudia sú už unavení z návštev pobočiek bánk a negatívnych skúseností s finančným sektorom a práve tento druh inštitucionálnej letargie je motorom pre DeFi. Jedným z dôvodov, prečo sú ľudia skeptickí voči kryptomene a klamú seba samých je, že ide o nejaký prechodný výstrelok v podobe ponziho schémy, je to, že sa to všetko zomlelo až príliš rýchlo. Úplne tomu nerozumejú. Mali by sa ale pripraviť aj na takú možnosť, že bitcoin doslova zožerie dlhopisový trh a bude útočiskom pre tých, ktorí utečú z fiat mien. Stane sa tým digitálnym zlatom alebo ekvivalentom dlhopisu v krypto portfóliu. Ethereum začne búrať finančné inštitúcie a pravdepodobne bude v prvej línii proti CBDC. CBDC budú peniaze centrálnych bánk, ktoré získate a utratíte. Jednoducho povedané, dokážete ich použiť na jednorazové veci, ak to bude algoritmicky povolené a nebude vám prekážať, že vás niekto prostredníctvom nákupu sleduje.

Dušan Pataši, CVEU.eu


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kryptomeny ako súčasť digitálneho monetárneho systému súčasnosti

Najnovšie