eReport.sk
Ján Krošlák, foto: tasr

Krošlák zotrel Matoviča v nevhodný čas: Nevšimol som si, že je koaličná kríza!

Je prvý poslancom OĽANO, ktorý verejne pokarhal premiéra Igora Matoviča (47) za štýl vládnutia, žiada od neho sebareflexiu či jeho výmenu na poste predsedu. Tvrdú kritiku svojho šéfa si bývalý tenista Ján Krošlák (47) načasoval ideálne – kritický status zverejnil na druhý deň po tom čo rozhorela veľká koaličná kríza a partneri OĽANO začali skloňovať požiadavku na rekonštrukciu vlády. Matovičov poslanec v rozhovore pre eReport vraví, že je to náhoda, uniklo mu čo sa deje a neuvedomil si, že je to až taká obrovská kríza.

Prečo ste napísali takýto kritický status voči premiérovi práve v čase keď vypukla koaličná kríza a padla aj požiadavka na rekonštrukciu vlády od koaličných partnerov hnutia OĽANO?

Je to náhoda, ono sa to zbehlo tak strašne rýchlo. Ja som ten status nenapísal za 5 minút, dlho som uvažoval či to zverejním. Vedel som, čo to vyvolá, no veľmi dlhý čas to vo mne bublalo. Zverejnenie nesúviselo vôbec s tým čo sa dialo v médiách, to bola úplná náhoda. Ja som to ani nezaregistroval keď sa mám priznať a tak nejak mi to uniklo. A potom sa to zrazu tak naraz objavilo a bol som aj samozrejme hneď spájaný s tým. Mal som aj pár správ a telefonátov, že či to nesúvisí s Rišom Sulíkom či mi nevolal a tak ďalej.

A nesúvisí?

Vôbec som ho nevidel, rok sme sa nestretli. Je to tak, že to teraz zo mňa vybublalo a som to vypustil zo seba von. Nehľadajte v tom žiadnu súvislosť, že to bolo kvôli tejto kríze alebo rekonštrukcii vlády aj keď si nemyslím, že k tomu reálne príde.

Ale predsa len sa rekonštrukcia vlády v médiách spomínala od stredy a vy ste napísali status až štvrtok doobeda.

To je presne to čo hovorím, že nevenoval som tomu nejakú pozornosť keď vravíte, že to bolo už od stredy. Naozaj mi to aj trochu uniklo lebo zas nie som zavesený na telefóne a na médiách 24-hodín denne. Toto nebola pre mňa žiadna motivácia, vôbec. Naozaj hovorím, že to bola náhoda, že som to dal a že sa to tak zrazu objavilo. Priznám sa, že som tomu nevenoval nejakú pozornosť.

Objavili sa rôzne špekulácie – aj skrz toho, že ste boli v minulosti členom Sulíkovej strany SaS – že teraz budete mať za úlohu rozoštvať z vnútra klub OĽANO proti premiérovi a niektorých poslancov k sebe zlanáriť. Čo na to vravíte?

To je dobrá otázka, ktorú vyvrátim veľmi ľahko. Ja som bol u pána Sulíka veľmi krátko. Do politiky som sa rozhodol vstúpiť na základe emócií a životných skúseností. Naštartoval ma rozhovor Dobroslava Trnku s Jánom Počiatkom na uniknutom videu, čiže to bolo niekedy v lete pred voľbami. Potom v priebehu dvoch mesiacov uvažovania a zháňania si kontaktov na politikov som sa rozhodol, že to vyskúšam. Prvá voľba bola Rišo Sulík, ale po krátkom čase – tam naozaj neprišlo k žiadnemu špeciálnemu zblíženiu – som sa rozhodol, že mi je antikorupčne bližšie OĽANO. Tak som prestúpil, ale ja som vôbec nevedel kde ja skončím v OĽANO.

Ako to myslíte?

Ja som bol na kandidátke SaS na 102. mieste, čiže v podstate žiadna šanca sa dostať do parlamentu, jedine nejakým zázrakom sa prekrúžkovať a to isté bolo v OĽANO. Reálne som nevedel kam ma dajú, to som sa ani nepýtal a ani som im nič nehovoril. A aj keď ma dali na 40-te miesto, tak vy by ste povedali, že sa dostanem z takého miesta do parlamentu? Čiže to bolo čisté sci-fi, žiadna kalkulácia, žiadny trójsky kôň v OĽANO. Keby nezískala strana 25%, nedostal by som sa do parlamentu. Za čo teda samozrejme vďačím Igorovi Matovičovi a za čo ma teraz ľudia odsudzujú, že on ma tam dostal. Veď si pozrite ako skončili naši kandidáti, ktorí sa nedostali do národnej rady. Ani neviete ich mená, čiže takto som mohol dopadnúť. Takže hľadať trojského koňa vo mne je vtipné.

Rozumiem, že vtedy ste sa rozhodli pre OĽANO, ale teraz v tejto situácii keď ste v statuse skritizovali Igora Matoviča, nemáte v SaS zadné vrátka?

Ten status nemá s SaS nič spoločné. Celá moja kritika je vlastne to, čo si myslím, že si myslí väčšina národa. Kritizujem premiéra, ale nekritizujem ho za to čo robí a ako Slovensko zmenil. S tým sa stotožňujem. Kritizujem – aj keď veľa ľudí hovorí, že veľmi ostro a zbytočne – jeho štýl vládnutia a správanie. To je základný problém prečo sa od nás poslancov ľudia odkláňajú. Máme 5 až 10% fanatikov, ktorí nás milujú a takí istí počet ľudí čo nás nenávidia. Potom máme 80% ľudí, ktorí sú normálni a tí všetci nás kritizujú. Ale nás nekritizujú – a za tým si stojím – za to, že by sme to zle robili, ale je to čisto o jeho osobe. To akým spôsobom to tu vedie.

Tvrdým statusom voči Matovičovi si Krošlák pohneval kolegov z OĽaNO, z ostatných koaličných strán mu však prišli pozitívne reakcie. – Foto: FB JK

A predtým ste nevedeli aký je? 

Všetci sme mu strašne priali keď vyhral voľby a zaslúžil si to premiérske kreslo. No ja som si myslel, že príde nejaká zmena. Že zrazu sa z toho opozičného rebela stane štátnik, ktorý to tu bude viesť, ľudia ho budú mať radi a Slovensko pôjde smerom ako sme si mysleli. Vidíme ale, že je tu jedná veľká alergia na jeho osobu. Ja som nepovedal jedno kritické slovo na žiadneho ministra, na vládnutie. To je čisto kritika na štýl vládnutia nášho premiéra s ktorým sa nestotožňujem a som prvý, ktorý s tým vyšiel von. Nebudem teraz rozoberať či sú tam viacerí, ale toto vadí každému.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity