eReport.sk
Juraj Gyimesi (OĽaNO). Foto: tasr

Krok štatistikov rozdelil Maďarov na Slovensku! “Prekáračky” odštartoval tento poslanec OĽaNO

Krok Štatistického úradu (ŠÚ) SR stiahnuť návrh na vypustenie druhej otázky o národnosti privítal poslanec Národnej rady SR Ondrej Dostál. “Vecnými argumentmi nepodložená zmena na poslednú chvíľu by bola vážnou chybou,“ zdôraznil člen poslaneckého klubu SaS, ktorý stál za hromadnou pripomienkou takmer tridsiatky koaličných poslancov k návrhu ŠÚ.

Zároveň vyjadril presvedčenie, že zistenia zo sčítania by sa mali interpretovať tak, aby to bolo v prospech národnostných menšín. „Teda tak, že za osobu patriacu k národnostnej menšine sa bude považovať každý, kto si príslušnú menšinovú národnosť uvedie, či už v jednej alebo druhej otázke,“ dodal Dostál.

Presné údaje o populácii sú dôležité

Potešenie nad krokom ŠÚ vyjadril aj zastupujúci predseda ľudskoprávneho výboru NR SR Peter Pollák mladší (OĽANO). “Posledné dni sme viedli veľa rozhovorov, podpisovali sa iniciatívy menšín práve pre ponechanie súčasného platného stavu. Opäť sa ukazuje, že aj zdajúce sa prehraté politické boje sa dajú usilovnosťou, rozumnou argumentáciou a zomknutosťou pre dobro veci vyhrať,” uviedol Pollák, ktorý vyzýva k proaktívnej účasti v sčítaní. “Presné údaje o našej populácii považujem za nesmierne dôležité pre ďalšie fungovanie krajiny na nasledujúce roky,” upozornil.

Sólymos: Vyjadrenia o „čistej národnosti“ sú nebezpečné

Šéf mimoparlamentnej strany Most-Híd László Sólymos hodnotí rozhodnutie ŠÚ ako víťazstvo zdravého rozumu nad populizmom. “Neraz veľmi nebezpečným, lebo vyjadrenia niektorých politikov o „čistej národnosti“ sú nebezpečné a nepatria do 21. storočia. Som rád, že ŠÚ im nepodľahol,“ dodal Sólymos.

Štatistici vraj podľahli politickému tlaku koaličných strán

Ďalší mimoparlamentný subjekt, ktorý zastupuje voličov maďarskej národnosti – Összefogás–Spolupatričnosť je naopak presvedčený, že ŠÚ podľahol politickému tlaku koaličných strán a nezohľadnil názory maďarskej a rusínskej komunity. “Pri výklade druhej národnosti stále panuje veľká neistota, preto odporúčame každému, kto sa považuje za Maďara a nepociťuje za dôležité označiť svoju druhú identitu, aby odpovedal len na prvú otázku týkajúcu sa národnosti a druhú ponechal nevyplnenú,” uviedol predseda Spolupatričnosti Szabolcs Mózes.

Vlnu kritiky odštartoval návrh Gyimesiho

ŠÚ v pondelok informoval, že v dotazníku na nadchádzajúce sčítanie obyvateľov ostane zachovaná aj otázka týkajúca sa druhej národnosti. Rozhodnutie stiahnuť návrh na vypustenie druhej otázky predseda úradu Alexander Ballek odôvodnil priebehom pripomienkového konania a “nemožnosťou zmeniť v krátkom období pred termínom sčítania platný koncept”.

Proti návrhu, ktorý inicioval poslanec Národnej rady (NR) SR Juraj Gyimesi (OĽANO), sa zdvihla veľká vlna kritiky, na nerešpektovanie odborného konsenzu a obchádzanie legislatívnych pravidiel upozornila aj prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Podľa poslanca Juraja Gyimesiho (OĽANO), ktorý chcel, aby sa vypustila otázka dvojitej národnosti, čiže aby existovala možnosť vyznačiť len jednu národnosť, takto postavené otázky posilňujú asimiláciu príslušníkov národnostných komunít. Výsledky sčítania takto môžu byť skreslené. Poznamenal, že v poslednom sčítaní ľudu v roku 2011 bola možnosť jednej národnosti, pričom v roku 2018 sa do sčítacieho hárku vložila možnosť voľby druhej národnosti.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport