eReport.sk
Branislav Gröhling, foto: tasr

Kritika do vlastných radov? Gröhling vyzýva vládne strany k plneniu sľubov

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) vyzýva na splnenie sľubu vládnych strán a zvýšenie financií do školstva. Tvrdí, že v týchto dňoch sa opäť riešia výdavky a platy v školstve na budúci rok. Zároveň poukazuje na avizované zvýšenie výdavkov štátu na budúci rok o 1,3 miliardy eur na sociálny balík na podporu rodín s tým, že podľa neho pri takomto veľkom objeme financií je nemožné opomenúť zvýšenie platov v školstve.

„Zvýšenie platov učiteľov o jedno percento predstavuje asi 18 miliónov eur. V sume 1,3 miliardy eur je teda dostatočný priestor aj na ohodnotenie učiteľov a aj na plánovanú podporu rodín,“ uviedol na sociálnej sieti šéf rezortu školstva. Podľa jeho slov ak má vláda vytvoriť nové dane, aby dostala do štátnej kasy financie, nemôže sa stať, že by financie nešli do školstva a zdravotníctva.

Gröhling kritizuje

„V školstve máme približne 800.000 detí od materských až po stredné školy. Malo by byť v záujme každého občana, aby týmto deťom odovzdával vzdelanie kvalifikovaný a motivovaný človek. Človek, ktorý je za svoju prácu ocenený a dokáže dať žiakovi tú najlepšiu prípravu do života a do budúcnosti,“ poznamenal Gröhling s tým, že to je však problém dosiahnuť.

Minister hovorí o potrebe navýšenia financií v školstve

Minister školstva priložil aj viacero argumentov, ktoré hovoria o potrebe zvýšenia platov v školstve. „Nástupný plat učiteľa je 915 eur v hrubom (zhruba 640 eur v čistom). Je to asi 300 eur pod úrovňou priemernej mzdy,“ povedal minister. Uviedol, že inflácia má tento rok lámať rekordy. „Znamená to, že ak sa platy dva roky nemenili, ich hodnota reálne klesla a za rovnakú sumu peňazí si toho kúpime menej,“ uviedol.

Zdroj: Tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kritika do vlastných radov? Gröhling vyzýva vládne strany k plneniu sľubov

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti