eReport.sk
Foto: facebook

Kriminalisti oslavujú veľký ÚSPECH: Rozložili organizovanú skupinu

Predveľkonočný úspech? Policajnú akciu pod krycím názvom „ALBUS“ vykonali policajti národnej jednotky v predposledný marcový deň. Zasahovali hneď v dvoch okresoch, a to v Banskobystrickom a Bratislavskom.

Kriminalisom sa v rámci akcie podarilo rozložiť organizovanú skupinu, ktorej členovia majú na rováši prevádzačov a iné trestné činy. Počas dvoch domových prehliadok a šiestich prehliadok iných priestorov policajti zaistili mobilné telefóny a viaceré listinné dôkazy, ktoré preukazujú páchanie trestnej činnosti.

Prerozdelené úlohy a fiktívne ubytovania

Organizovaná skupina mala pôsobiť minimálne od roku 2019 na území celého Slovenska. Mala zabezpečovať nelegálne pobyty najmä pre občanov Albánska. „Úlohy mali starostlivo rozdelené, každý z nich mal na starosti zabezpečiť niečo iné. Jeden z obvinených mal zabezpečovať pobyt na území Slovenska pre cudzincov pochádzajúcich najmä z Albánskej republiky. Predovšetkým malo ísť o takých cudzincov, ktorí uzatvorili účelové manželstvá s občanmi Európskej Únie, a to buď v Maďarsku alebo Albánsku,” informovala polícia na sociálnej sieti.

Jedna členka zo skupiny mala zabezpečiť rôzne fiktívne ubytovania pre občanov tretej krajiny bez ich fyzického realizovania. „Po zabezpečení takéhoto ubytovania boli údaje o ubytovateľoch poskytnuté ďalšej členke organizovanej skupiny, ktorá mala vypracovať „Čestné vyhlásenia“ o poskytnutí ubytovania. Na základe sfalšovaných podpisov potom mala pracovníčka obce v okrese Poltár overovať podpisy,” opisuje priebeh trestnej činnosti ďalej na Facebooku.

Zdroj: Facebook Polícia SR

Ďalšia mala na starosti spracovávať potrebné žiadosti pre cudzineckú políciu. Cudzinci si tak mohli zabezpečiť doklady rodinného príslušníka s právom pobytu v SR, tzv. ID kartu, ktorá umožňuje voľný pohyb po celej Európskej únii. Ďalší člen mal potom sprevádzať cudzincov na cudzineckú políciu, aby im pomohol vybaviť formality.

Tresty pre obvinených

Organizovaná skupina mala takýmto premysleným spôsobom zabezpečiť nelegálny pobyt minimálne 50 cudzincom. Mala sa obohatiť o viac ako 50 000 eur. Všetci siedmi páchatelia vo veku od 34 do 59 rokov boli obvinení zo zločinu prevádzačstva, za čo im hrozí po dokázaní viny trest odňatia slobody na dva až osem rokov.

Jedna členka skupiny pracovala na matričnom úrade. Na ňu bolo vznesené obvinenie aj za zneužívanie právomoci verejného činiteľa, kde hrozí trest v rozmedzí 2 až 5 rokov a za falšovanie verejnej listiny, kde hrozí trest až do troch rokov. Jeden z obvinených je aj terénny sociálny pracovník, ktorému za falšovanie verejnej listiny hrozí trest odňatia slobody do troch rokov. Všetci budú stíhaní na slobode. 

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport