eReport.sk
Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak počas tlačového brífingu v rámci rokovania ústredného krízového štábu SR, 11. októbra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar

Krajniak predstavil stav sociálnej situácii na Slovensku: Ako sme na tom?

Šéf Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak na pondelkovom zasadnutí Hospodárskej a sociálnej rady SR predstavil správu o sociálnej situácii obyvateľstva SR za rok 2020. Rezort v nej skonštatoval, že pandémia nového koronavírusu a s tým súvisiace opatrenia ovplyvnili trh práce. Ako pre TASR uviedla hovorkyňa ministra Eva Rovenská, sociálni partneri vzali správu na vedomie.

Podľa výberového zisťovania pracovných síl celková zamestnanosť vlani poklesla o dve percentá (o 52 400 osôb) a v priemere vlani pracovalo 2 531 300 ľudí. Počet zamestnancov sa znížil o 41 900 osôb a počet podnikateľov o 9 400.

Nezamestnanosť na Slovensku

Nezamestnanosť podľa dát Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR vlani medziročne narástla o takmer štvrtinu. Nezamestnaných Slovákov bolo vlani viac než 200 000. Miera evidovanej nezamestnanosti sa medziročne zvýšila o 2,65 percentuálneho bodu (p. b.) na 7,6 %, pričom ide o prvý nárast od roku 2012.

Vlaňajšia priemerná mesačná nominálna mzda zamestnanca sa zvýšila o 3,8 % na hodnotu 1 133 eur. „Reálna mzda po zohľadnení vývoja spotrebiteľských cien vzrástla menej, a to o 1,9 %,” podotkol rezort v materiáli. Čo sa týka demografického vývoja, vlaňajšok sa vyznačoval prirodzeným úbytkom, a to o 2 439 ľudí – zomretých bolo 59 089 a živonarodených 56.650.
Z výberového zisťovania pracovných síl tiež vyplynulo, že priemerný počet ekonomicky aktívnych ľudí v roku 2020 medziročne poklesol o jedno percento (o 28.700 ľudí). Z tohto počtu ľudí bolo 93,3 % pracujúcich, zvyšok tvorili nezamestnaní. „V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa počet ekonomicky neaktívnych osôb zvýšil o 30 400 osôb a dosiahol 1 881 400,” vyčíslil rezort.

Voľné pracovné miesta

V správe tiež uviedol, že v hospodárstve SR bolo vlani k dispozícii v priemere okolo 16 000 voľných pracovných miest, čo je medziročne o 26,7 % menej. Z regionálneho hľadiska bolo najviac voľných miest v Bratislavskom kraji a najmenej v Košickom. Ministerstvo pripomenulo aj štatistiky vyplatených peňazí cez projekt prvej pomoci. Vlani štát na jednotlivých opatreniach vyplatil takmer miliardu eur. Rezort vyzdvihol aj ďalšie opatrenia, ktoré realizoval počas pandémie.

Väčšina sociálnych partnerov nemala voči materiálu výhrady. Asociácia priemyselných zväzov a dopravy vo svojom stanovisku uviedla, že za najrelevantnejšie aktívne opatrenia na trhu práce za vlaňajšok považuje cielené vzdelávanie záujemcov o zamestnanie, projekt Pripravený na prácu, podporu rekvalifikácie či vzdelávanie zamestnancov. Konfederácia odborových zväzov SR uviedla, že v správe uvedené a skutočne realizované opatrenia na zlepšenie sociálnej situácie v čase pandémie nepovažuje za dostatočné. „Podľa názoru KOZ SR vláda nevyužila všetky možnosti na ochranu občanov pred negatívnymi dosahmi pandémie a jej následkov,” podotkli odborári.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Krajniak predstavil stav sociálnej situácii na Slovensku: Ako sme na tom?

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport