eReport.sk
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina)
Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Foto: tasr

Krajniak o podpore utečencov: Odídenci z Ukrajiny prejdú zo sociálnej podpory SR na medzinárodnú

Odídenci z Ukrajiny prejdú od mája z podpory zo slovenského sociálneho systému na medzinárodnú podporu. Uviedol to na brífingu minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) za účasti zástupcov medzinárodných organizácií Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), Detského fondu OSN (UNICEF), Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) a Slovenského Červeného kríža.

„Počnúc májom tí, ktorí dostávajú dávky v hmotnej núdzi na území SR, od júna, keď sa budú vyplácať dávky za máj, prejdú na medzinárodnú podporu. Tí, ktorí prídu (do SR ) v priebehu mája, prejdú na medzinárodnú podporu okamžite, po priznaní dočasného útočiska,“ spresnil Krajniak.

Podľa Krajniaka je medzinárodná pomoc „veľkou pomocou pre SR aj pre odídencov“

„Okrem finančného objemu je to v tom, že zatiaľ čo v našom systéme, ak požiada občan SR alebo odídenec o pomoc štátu, tak mu je vyplatená až ďalší mesiac. V tomto prípade, keď príde nový odídenec, vďaka pomoci našich partnerov mu budeme pomoc môcť vyplatiť už o niekoľko dní,“ priblížil Krajniak.

Finančná podpora odídencom zo strany medzinárodných organizácií je podľa ministerstva práce v súčasnosti nastavená na dobu troch mesiacov, od 1. mája 2022 ako krátkodobý podporný nástroj vláde SR. Okrem pomoci v hmotnej núdzi je jej úloha dôležitá aj pre poskytovanie priamej podpory ľuďom so zdravotným postihnutím, ktorá je nateraz vôbec prvou takouto formou podpory zo strany UNICEF a IOM v krajinách zasiahnutých prílivom utečencov z Ukrajiny.

Podpora 26.000 domácnosti

Spoločná podpora všetkých organizácií a rezortu práce sa bude vzťahovať na približne 26.000 domácností. Do tejto skupiny patria tí, ktorí na Slovensku požiadali o pomoc v hmotnej núdzi, ale aj tí, ktorí o ňu doteraz nepožiadali. Znamená to, že odídencom (ktorí nemajú príjem vo výške životného minima) budú na základe memoranda o spolupráci od mája poskytovať priamu finančnú podporu medzinárodné organizácie UNHCR, Červený kríž, UNICEF a IOM a nie štát.

Zdroj: Tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Krajniak o podpore utečencov: Odídenci z Ukrajiny prejdú zo sociálnej podpory SR na medzinárodnú

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti