eReport.sk
Protest proti odvolaniu riaditeľa VÚSCH v Košiciach. Foto: tasr

Krajčího hutník na čele VÚSCH v Košiciach chce ďalších medikov! Budú aj operovať?

KOŠICE – Spolu 21 medikov vypomáha na tzv. necovidových oddeleniach Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) v Košiciach, hlásiť sa môžu ďalší. Ako informoval predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VÚSCH Anton Jura, aj v tomto zdravotníckom zariadení je situácia kritická, no stabilizovaná.

Z celkového počtu 818 zamestnancov sú v karanténe desiati pracovníci a ďalších 28 je pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. „Výpomoc medikov je v týchto neľahkých časoch veľmi vítaná, vzhľadom na tlak, ktorý evidujeme na nemocnice a na lôžka,“ povedal Jura. Študentom chcú vytvoriť také podmienky, aby pri práci získali zručnosti a skúsenosti, ktoré im pomôžu pri ďalšom osobnom a odbornom raste. „Spoločným úsilím je, aby výsledkom tejto spolupráce bol spokojný pacient a zabezpečená vyššia úroveň poskytovania zdravotnej starostlivosti,“ dodal.

Dostanú sa študenti aj k zákrokom a operáciám?

Študenti štvrtého a piateho ročníka Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (LF UPJŠ) v Košiciach majú pomáhať pri prezliekaní, prenášaní pacientov a ďalších nevyhnutných činnostiach. Podľa VÚSCH by bolo ideálne získať dokopy 30 študentov do osemhodinových služieb. „Uvedomujeme si, že sú to študenti medicíny, ktorí by chceli aj operovať. Momentálne to nie je možné. Budeme hľadať kompromis medzi týmito dvoma polohami. Chceme, aby nám pomáhali tam, kde je to potrebné. Komunikovali sme však s primármi a vyjdeme medikom v ústrety, aby sa dostali k zákrokom a operáciám,“ vysvetlil podpredseda predstavenstva a riaditeľ pre nechirurgické odbory Martin Studenčan.

Medikom pomoc uznajú ako letnú prax

VÚSCH rokuje s LF UPJŠ aj o možnosti, aby študentom, ktorí sa rozhodnú pomáhať bezplatne, bol čas takto strávený v ústave započítaný do letnej praxe. Študentom štvrtého ročníka by tak neplatená výpomoc na kardiologickom oddelení mohla byť uznaná ako letná prax z internej medicíny. To isté by platilo pri študentoch piateho ročníka bezplatne pomáhajúcich na chirurgických oddeleniach. „Ak si výpomoc nebudú chcieť študenti uznať ako letnú prax alebo budú robiť nad rámec letnej praxe, ich práca vo VÚSCH bude honorovaná,“ uvádza.

V tomto špecializovanom srdcovom ústave je pre pacientov s ochorením COVID-19 reprofilizovaných 19 lôžok. Určené sú predovšetkým pre tých, ktorých stav si vyžaduje akútnu kardiologickú alebo kardiochirurgickú starostlivosť. Vo štvrtok (4. 3.) ich bolo obsadených 13.

Jura prišiel namiesto Sabola, rozhodol o to Krajčí

Z postu generálneho riaditeľa Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb v Košiciach  odvolal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) dovtedajšieho šéfa Františka Sabola. Sabol bol zakladateľom ústavu a viedol ho od jeho vzniku.  Do funkcie vymenoval Antona Juru, ktorý je podľa Ministerstva zdravotníctva SR skúseným manažérom s dlhoročnou praxou v riadení prevažne priemyselných spoločností. Podľa portálu Plus 7 dní ide o hutníka známeho z kindermanažmentu košických oceliarní. Podpredsedom predstavenstva sa stal Martin Studenčan a členom predstavenstva Štefan Lukačin. Podporu Sabolovi vyjadrili aj zamestnanci VÚSCH, odborári, Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach aj súčasné vedenie mesta. Sabol povedal, že jeho odvolanie bolo krátke a dôvody mu neboli oznámené. Krok ministra kritizovala aj opozícia.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Krajčího hutník na čele VÚSCH v Košiciach chce ďalších medikov! Budú aj operovať?

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti