eReport.sk
Na snímke minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO). Foto: tasr

Krajčí: Zubní lekári budú môcť robiť odbery z nosohltana


Pre potreby celoplošného testovania populácie na ochorenie COVID-19 budú môcť zubní lekári robiť odbery z nosohltana. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) o tom informoval na sociálnej sieti po štvrtkovej kritike Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL).

Minister víta záujem zubných lekárov o zapojenie sa do práce odberových tímov. „Ministerstvo zdravotníctva SR požiadavky Slovenskej komory zubných lekárov komunikovalo s autoritami odboru zubné lekárstvo, ako aj prezidentom SKZL a prijalo záver, že pre potreby celoplošného testovania populácie v SR na ochorenie COVID-19 zubným lekárom umožní realizovať odber biologického materiálu osobe z nosohltana na zistenie respiračného vírusového ochorenia,“ uviedol.

Vyhláška zaradila zubných lekárov medzi nelekárov

SKZL vo štvrtok poukázala na to, že zubní lekári nebudú môcť robiť výtery z nosohltana pri celoplošnom testovaní. Mohla za to podľa nich stredajšia (28. 10.) vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR o rozsahu praxe v niektorých zdravotníckych povolaniach, ktorá zubných lekárov zaradila medzi nelekárske povolania. Žiadala preto nápravu. Minister v reakcii argumentoval, že zdravotnícke povolanie zubný lekár je podľa európskej smernice autonómnym samostatne regulovaným povolaním s koordináciou vzdelávania na európskej úrovni, odlišným od povolania lekár. „Ide o mimoriadne náročné zdravotnícke povolanie vyžadujúce si vysokú odbornosť,“ dodal.

Zdroj: tasr, foto: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Krajčí: Zubní lekári budú môcť robiť odbery z nosohltana

KOMENTOVALI STE: