eReport.sk
Foto: tasr

Krajčí reaguje na svoju vedeckú štúdiu: Súhlas ľudí som nepotreboval

Vedecká štúdia, v ktorej minister zdravotníctva Marek Krajčí spolu s ďalšími autormi zanalyzoval efektívnosť celoplošného testovania na Slovensku, neušla pozornosti verejnosti ani právnikov. Podľa advokátskej kancelárie získal Krajčí dáta bez súhlasu pretestovaných, porušil etický kódex a Slovákov počas “dobrovoľne nedobrovoľného” skríningu zneužil na vedecký experiment. Šéf zdravotníctva argumentuje, že nič také neurobil a vo svoje práci čerpal iba z verejne prístupných zdrojov.

Minister Krajčí v publikácii, ktorá bola zverejnená vo vedeckom časopise medRxiv, informoval, že získal žiadané povolenia. „Všetky potrebné súhlasy pacientov/účastníkov boli získané a príslušné inštitucionálne formuláre boli archivované,” uvádza sa v texte štúdie. Podľa advokáta Petra Weisa tým de facto povedal, že testovanie bolo dobrovoľné a porušil tým aj Norimberský kódex, ktorý určuje zásady medicínskej etiky pre experimenty na ľuďoch. „Je zrejmé, že pri tomto experimente nazvanom Spoločná zodpovednosť došlo k niekoľkonásobnému porušeniu etického kódexu,” vyhlásil Weis s argumentom, že v rámci akcie odovzdali pretestovaní bez podpísania náležitého informovaného súhlasu svoj genetický materiál a ten bol následne bez ich vedomia použitý vo vedeckom experimente.

Krajčí: Testovanie a štúdia sú dve veci

Krajčího ministerstvo odkazuje, aby sa nemiešalo celoplošné testovanie s analytickou štúdiou. „Toto sú dve úplne odlišné udalosti. Autori štúdie, ktorú spomínate, nemali žiadnu účasť na dizajnovaní celoplošného testovania,” uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová a doplnila, že autormi štúdie je Inštitút zdravotníckych analýz, ktorý je poradný orgán ministerstva, v spolupráci s Londýnskou školou hygieny a tropickej medicíny. „Štúdia bola písaná nezávisle od celoplošného testovania. Ide o dve od seba nezávislé veci,” dodala hovorkyňa.

Súhlas etickej komisie netreba

Hovorkyňa ministra Krajčího ďalej zdôraznila, že materiál bol spísaný ako analytický dokument za účelom vyhodnotenia účinnosti intervencie celoplošného testovania. A štúdia používala výlučne verejne dostupné dáta. „Menovite výsledky z celoplošného testovania www.somzodpovedny.sk a informácie o dennej epidemickej situácií www.korona.gov.sk. Každý kto má prístup k internetu by vedel dôjsť rovnakým výsledkom,” vysvetľuje Eliášová s tým, že pri verejne dostupných dátach nemusia žiadať o súhlas etickej komisie ani ďalších zúčastnených. „Štúdia nežiadala písomný súhlas od participantov. Toto je hoax. Súhlas participantov nebol potrebný, lebo štúdia vznikla z verejne dostupných dát,” vyhlásila hovorkyňa, ktorá ale bližšie nevysvetlila prečo sa v texte štúdie spomína, že autori získali a archivovali potrebné súhlasy účastníkov.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport