eReport.sk
Peter Bielik. Foto: tasr

Krajčí odvolal kľúčového človeka: Je aj za škandálom, keď Slovensku pridali 109 obetí covidu!

Začínajú padať hlavy na dôležitých štátnych postoch? Minimálne v jednom prípade je to už isté! Šéf rezortu zdravotníctva, pod ktorým je mimochodom asi najviac roztrasená stolička, sa rozhodol, že odvolá šéfa svojej organizácie. Stalo sa tak v utorok popoludní, keď Marek Krajčí (OĽANO) zavelil na odchod riaditeľovi Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Petrovi Bielikovi.

Inštitúciu dočasne až do ukončenia riadneho výberového konania povedie Róbert Suja. Informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Chcú stabilizovať situáciu

“Prvoradou úlohou nového riaditeľa NCZI bude stabilizovať situáciu a procesy v inštitúcii v prospech verejnosti a jej užívateľského komfortu v tejto vážnej situácii, v ktorej sa Slovensko v súvislosti v boji s pandémiou ochorenia COVID-19 nachádza,” priblížila hovorkyňa.

Doterajší šéf Bielik už v minulosti pôsobil v organizácii na pozícii výkonného riaditeľa a riaditeľa úseku správy zdravotníckych dát. Riadením NCZI bol poverený po tom, ako sa funkcie generálneho riaditeľa vzdal Peter Blaškovitš. Ten z funkcie odišiel na vlastnú žiadosť.

Suja radil aj štátnemu tajomníkovi na školstve

Podľa informácií MZ SR nový dočasný riaditeľ centra Suja vyštudoval Technickú univerzitu v Košiciach. V minulosti bol riaditeľom Sekcie rozvoja podnikateľských aktivít, výskumu, vývoja a riadenia Inštitútu informatiky a štatistiky Infostat. Pôsobil aj ako externý poradca štátneho tajomníka ministerstva školstva pre oblasť projektového riadenia implementácie rezortného informačného systému či ako zástupca ministerstva školstva v Bezpečnostnej rade SR vo výbore pre kybernetickú bezpečnosť.

NZCI spravuje aj objednávanie na očkovanie

Nový šéf deklaroval, že je pripravený priviesť expertov na IT technológie s dôrazom na bezpečnosť. Centrum povedie od stredy (10. 3.). Objednávkový systém na očkovanie proti ochoreniu COVID-19, ktorý spravuje NCZI, mal v pondelok (8. 3.) od 19.45 h takmer hodinu výpadok. Spôsobil, že linka vládneho cloudu, kde sú všetky zdravotnícke dáta, vykazovala vysokú chybovosť a dáta, ktoré používatelia zadávali, neboli prenášané korektne. Spomalenie systému podľa NCZI nebolo na jeho strane.

Sekli sa aj pri informovaní o počte obetí

NCZI pravidelne na dennej báze informuje aj o bilancii nakazených a počte obetí v súvislosti so šírením nového koronavírusu na Slovensku. Posledný februárový deň táto štátna príspevková organizácia, ktorej zriaďovateľom je Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, pod vedením Bielika šokovala Slovákov tým, že zverejnila informáciu, že  počet úmrtí súvisiacich s novým koronavírusom sa za jediný deň zvýšil o 223.  Ako sa neskôr ukázalo, NCZI sa seklo, a to o 109 obetí, keďže v opravenej verzii správy sa hovorilo napokon 114 úmrtiach a svoju chybu priznalo.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport