eReport.sk
Foto: tasr

Krajčí bije na poplach: Počet infikovaných dramaticky porastie

Čaká Slovensko kolaps pod náporom infikovaných? Šéf rezortu zdravotníctva Krajčí spolu s hlavným hygienikom informovali o aktualitách okolo pandémických opatrení. A situácia veru nie je vôbec ružová.

Červené Slovensko

„Ako vidíte celé Slovensko je červené,“ zaznelo od šéfa rezortu zdravotníctva počas dnešnej tlačovky. Tú vedenie kľúčového rezortu v boji proti novému korona vírusu zvolali v deň, keď  v krajine opäť padol rekord v počte nakazených. Podľa čerstvých čísel bolo totiž infikovaných covidom-19 až 2 076 osôb.

Krajčí na tlačovke odprezentoval mapu, ktorá ukazuje, že regióny sa topia v kritickej červenej farbe. „Žiaľ, takto vyzerá Slovensko dnes,“ priznal Krajčí. Medzi červenými regiónmi svietilo len niekoľko v oranžových farbách.

„Situácia bude zlá. To sa zo dňa na deň zastaviť nedá,“ komentoval Krajčí, pričom verí, že prijaté opatrenia sa prejavia v čase. SR začína mať výrazne červenšie regióny na severe a juhu. Podobne je to v Rakúsku, situácia je o čosi horšia v Maďarsku. Najhoršia je stále v Česku. Situácia sa zhoršuje aj v Poľsku, najmä v prihraničných oblastiach. Priebeh počtu infikovaných je podľa šéfa rezortu zdravotníctva však na Slovensku takmer rovnaký, ako v Česku. Poukázal na to, že čím je nižšia mobilita občanov, tým je nižšia šanca šírenia sa nákazy.

Kľúčová mobilita

Minister taktiež vyrukoval s dátami, napríklad o pohybe, mobility obyvateľstva, vo vzťahu so šírením vírusu. Priznal, že po obmedzení pohybu po Slovensku sa šírenie nového koronavírrusu spomalilo. „Čím je menšia mobilita obyvateľov, tým je menšia šanca, že sa bude vírus šíriť,“ povedal minister. Práve obmedzenia mobility platia od prvého októbra.

Kritické čísla

Reprodukčné číslo sa na Slovensku sa pohybuje od 1,3 až 1,5. Priemer infikovaných na deň je 1341 ľudí, pred týždňom to bolo 756. Počet hospitalizovaných stúpol z 324 na 464 pacientov

Najviac pacientov majú nemocnice v Prešovskom, Košickom a Žilinskom kraji. Zvýšil sa aj počet prípadov v najrizikovejšej skupine nad 65 rokov. V tejto vekovej skupine sa k 13. októbru evidovalo 1296 nakazených. Najviac ich je naďalej v Prešovskom kraji. Aktuálne je nakazených 683 zdravotníkov.

Slovensko má za sebou aj rekordy v testovaní na ochorenie COVID-19. Denný priemer stúpol na 9411 testov. V takzvanej červenej fáze je aktuálne 72 okresov. V takzvanej oranžovej fáze je sedem okresov. Zelené okresy Slovensko aktuálne nemá.

Bezpečnostné opatrenia

Minister zdravotníctva opätovne vyzval na dodržiavanie opatrení. Pripomenul potrebu dodržiavania odstupov, nosenia rúšok a umývania si rúk. Je presvedčený, že keby opatrenia ľudia dodržiavali, nárast počtu nakazených by sa podarilo zastaviť.

Zdroj: tasr

.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Krajčí bije na poplach: Počet infikovaných dramaticky porastie

KOMENTOVALI STE: