eReport.sk
Na snímke zľava minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a hlavný hygienik SR Ján Mikas. Foto: tasr

Krajčí: Ak vôľa ľudí nebude, neradostný trend bude pokračovať


Situácia ohľadne pandémie nového koronavírusu nie je na Slovensku podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO) vôbec stabilizovaná. Očakáva, že počty infikovaných budú dramaticky rásť a počas budúceho týždňa sa prekoná hranica 1500 nových prípadov za deň. Avizoval to na piatkovom brífingu k zhodnoteniu epidemiologickej situácie.

„Slovensko sa v tomto období s pandémiou borí nie úplne dobre,“ skonštatoval. Poukázal na to, že počty infikovaných rastú v SR rýchlejšie ako v Maďarsku a Rakúsku.

Počet hospitalizovaných stúpol

Česko má podľa jeho slov najhoršiu situáciu v celej Európe, zhoršuje sa aj situácia v Poľsku. Reprodukčné číslo sa na Slovensku zvýšilo na 1,43. Priemer infikovaných na deň je 756 ľudí, pred týždňom to bolo 510.

Počet hospitalizovaných stúpol zo 191 na 324 pacientov. Najviac pacientov majú nemocnice v Žilinskom, Trenčianskom a Košickom kraji. Zvýšil sa aj počet prípadov v najrizikovejšej skupine nad 65 rokov. V tejto vekovej skupine sa k 7. októbru evidovalo 879 nakazených. Najviac ich je naďalej v Prešovskom kraji.

Minister opätovne vyzval na dodržiavanie opatrení

Slovensko má za sebou aj rekordy v testovaní na ochorenie COVID-19. Denný priemer stúpol na 7646 testov. V takzvanej červenej fáze je aktuálne 62 okresov. V takzvanej oranžovej fáze je 11 okresov, 6 je zaradených v zelenej zóne.

Minister zdravotníctva opätovne vyzval na dodržiavanie opatrení. Pripomenul potrebu dodržiavania odstupov, nosenia rúšok a umývania rúk. Je presvedčený, že keby opatrenia ľudia dodržiavali, nárast počtu nakazených by sa podarilo zastaviť.

„Ak vôľa ľudí nebude, tak trend, ktorý vôbec nie je radostný, bude pokračovať,“ upozornil. Za veľmi rizikové považuje rodinné oslavy či svadby.

Zdroj: tasr, foto: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Krajčí: Ak vôľa ľudí nebude, neradostný trend bude pokračovať

Aktuálne