Ako prežiť lockdown, keď chodíme do zamestnania?
Vnímam, že predsa len si na to pomaly všetci zvykáme. V princípe nemáme na výber. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že sa to dá. Je dôležité sa na okolnosti adaptovať a snažiť sa fungovať ďalej. Ak si to prirovnáme k časom bez lockdownu, trhu je taktiež nevyhnutné sa neustále prispôsobovať. Čo sa tak skúsiť prispôsobiť aj teraz?
Uvedomujem si však, že existujú oblasti, v ktorých sa momentálne fungovať, bohužiaľ, nedá. Na druhej strane ľudia, ktorí o zamestnanie neprišli, by mali určite cítiť vďačnosť, čo pre nich môže byť dostatočnou motiváciou na “prežitie lockdownu“. Ďalšou motiváciou môže byť väčšia miera socializácie, ako v prípade ľudí, ktorí nepracujú, alebo pracujú z domu.
Máte nejaké tipy pre zamestnaných?
Počas tejto situácie mojim klientom predovšetkým vravím – urobte si inventúru. Či už financií, vzťahov alebo činností. V tejto dobe je dôležité šetriť energiou viac ako inokedy. Skúsme sa zamyslieť, čo je to, čo nám ju berie? A čo je to, čo nám ju, naopak, dodáva? Upracme si nielen v sebe, ale aj okolo seba.
Ako prežiť lockdown, ak máme home office?
Mnohí psychológovia sa zhodujeme v tom, že počas práce z domu pomáha nastaviť si rutinu. Totiž mnohí ľudia majú problém si takýto režim nastaviť. Avšak dôležité je uvedomiť si, že nie je jedno, ako si tento režim vytvoríme. Tiež neexistuje univerzálny návod efektívneho režimu, nakoľko ide o individuálnu záležitosť.
Čo teda pomáha počas tejto situácie na home office?
Ako som už vyššie uviedla, každému môže pomôcť niečo iné. Čo to je, na to si dokáže odpovedať iba každý sám. Pri nastavení takéhoto režimu si v prvom rade musíme položiť otázku, čo je pre nás dôležité? Ako dokážeme svoju pozornosť aktívne udržať a podávať efektívny výkon?
Mojou dlhodobou praxou vnímam overené pozitívne výsledky u zamestnancov počas home officu jednoznačne v rozčlenení si dňa na určité dekády. Ideálne je, ak ráno vstaneme v tom istom čase. Dokonca to pomáha aj nášmu zdraviu. Určite nezostávajte pracovať v pyžame priamo z postele, ale prezlečte sa, spravte si dobrú kávu či čaj a sadnite si za stôl. Zároveň pracujte maximálne štyri hodiny vkuse, následne určite absolvujte malú prechádzku, ideálne vonku, zacvičte si. A snažte sa svoj režim dodržiavať ….
Ťažké to majú aj rodiny s deťmi na online vyučovaní. Máte pre nich nejaké rady?Ako vieme zabaviť deti počas lockdownu?
Ako s deťmi? Myslime na to, že pre deti je tento stav extrémne náročný. Pre malé dieťa preto, lebo potrebuje ísť von, mať zmenu, niečo zažiť a je možné, že mu stačí spoločnosť rodiča, ale aj ten rodič môže stratiť motiváciu byť dobrým spoločníkom pre dieťa. Pre väčšie dieťa preto, že potrebuje socializáciu. Rozprávajme sa, hovorme spolu, plánujme, vymýšľajme a keď sa dá, choďme von.
Snažme sa držať náš denný rituál. Vstať a upraviť sa, mať program. Aký? Aj povinnosti, aj radosti. Urobme si doma, čo sa dá – kino, divadlo, piknik, čokoľvek, čo vieme urobiť. Ideálne to nebude, ale môže to byť celkom dobré. Zľavme z nárokov a hlavne zvýšme mieru tolerancie. Na ľudí okolo nás, na deti, na partnera. A hovorme spolu.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
ROZHOVOR Koučka Silvia Langermann: Ako prežiť ďalší lockdown? Stačí k tomu jedna vec!