Ľudia sú unavení, frustrovaní a zničení. Lockdown, ktorý nám opäť predĺžili, nás uzavrel v našich domovoch, často bez rodiny a priateľov. Alebo naopak, s celou rodinou. Ako sa z toho nezblázniť? Známa koučka Silvia Langermann radí, ako prežiť lockdown, keď chodíte do zamestnania, keď máte home office a doma školopovinné deti.
Aktuálne máme na Slovensku predĺžený lockdown. Ďalší mesiac v obmedzení, ďalšia Veľká noc v izolácii. Aký to môže mať vplyv na obyvateľov našej krajiny?
Samotný lockdown je ojedinelá situácia, s akou sa táto spoločnosť ešte nestretla. Zo všetkých strán sa na nás valia informácie rôzneho typu a každý sa snažíme spraviť si čo najrelevantnejší obraz… Je to v skutku neistota. A práve táto neistota v nás vyvoláva strach, obavy, stres, paniku. Osobne to vnímam na celej našej spoločnosti, nakoľko vidím zmenu správania sa aj našich klientov. Ba dokonca nám pribudlo mnoho ďalších klientov z rovnakého dôvodu, ktorým sú práve frustrácia z lockdownu a strach či obavy z budúcnosti.
Je záhadou, ako ďaleko ešte bude schopná táto situácia zájsť. No faktom, ktorý nemôžeme poprieť, a je veľmi dobré si ho uvedomiť, je, že ani bez tejto situácie sme nemohli vedieť, čo bude zajtra. Asi viete, kam tým mierim. V každom prípade vplyv lockdownu na obyvateľov našej krajiny je individuálny do tej miery, ako sa s ním jednotliví ľudia dokážu popasovať. Niektorí upadnú do depresie, no iní sa rýchlo pozbierajú a dokážu z tejto situácie vyťažiť čo najviac.
Ľudia sú unavení zákazmi a obmedzeniami. Takúto situáciu máme v krajine prvýkrát. Ako si vieme zachovať dôveru v to, že to napokon dobre dopadne?
Nie som síce zástanca tvrdenia, že pozitívnym myslením sa všetky problémy vyriešia, no v tejto situácii nám môže napomôcť aj malá zmena perspektívy. To, že to v konečnom dôsledku dobre dopadne, nevieme, môžeme v to skutočne iba veriť a dúfať. Avšak preto nestačí iba pozitívne myslieť, ale hlavne konať! Hoci nemáme veľa možností, urobme maximum toho, čo urobiť môžeme. V prvom rade zbytočne neohrozujme ľudí, ktorí sa nachádzajú v rizikovej skupine. Na druhej strane tiež nie je rozumné, a ani zdravé, byť neustále zatvorený doma, preto občas vybehnime do našej krásnej prírody, na ktorú sme doteraz možno nemali čas. Určite sa mnohým prevrátil/prevráti svet, no verím, že niektorým aj v pozitívnom slova zmysle.
Univerzálny návod, ako prežiť túto situáciu, neexistuje. Čo však ponúkam, je zamyslenie. Skúsme to brať ako výzvu. Možno je teraz skutočne čas na to, aby sme sa na chvíľu pozastavili, zamysleli sa nad sebou a pokorili. Prijatie skromnejšieho zmýšľania zvyšuje našu celkovú psychickú pohodu a zaisťuje naše spoločenské fungovanie. Ďalším faktom je, že kríza, nech je akákoľvek, k životu neodmysliteľne patrí. A je iba na nás, ako ju dokážeme zvládnuť. Človek má tendenciu pred problémami utekať, no pravdou je, že čím skôr problémom začneme čeliť, tým skôr ich dokážeme vyriešiť. A tak isto musíme vnímať aj dnešný lockdown.
Ide o to, aby sme našli správny balans a vyrovnali sa s okolnosťami. Jednoducho ich prijali. Namiesto toho, aby sme všetkých naokolo iba kritizovali a sabotovali akýmkoľvek spôsobom, skúsme pre zmenu vymyslieť, ako si dokážeme v tejto situácii pomôcť a spoločnou vierou ju zvládnuť.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
ROZHOVOR Koučka Silvia Langermann: Ako prežiť ďalší lockdown? Stačí k tomu jedna vec!