eReport.sk
Marian Kotleba, foto: tasr

Kotleba napokon do basy nejde: Najvyšší súd mu trest brutálne zmiernil! Čo na to politici?

AKTUALIZOVANÉ Predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu odsúdili v kauze rozdávania šekov v hodnote 1488 eur na podmienečný šesťmesačný trest odňatia slobody s jedenapolročnou skúšobnou dobou. V utorok o tom právoplatne rozhodol Najvyšší súd (NS) SR.

Odvolací súd zrušil pôvodné rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) z októbra 2020, ktorý ho odsúdil na štyri roky a štyri mesiace väzenia. Vinný je z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd.

Obhajcovia zľava Tomáš Rosina a Peter Kupka počas odvolacieho procesu v kauze šekov s Marianom Kotlebom.
Obhajcovia zľava Tomáš Rosina a Peter Kupka počas odvolacieho procesu v kauze šekov s Marianom Kotlebom. Foto: tasr

Predseda odvolacieho senátu NS SR Pavol Farkaš zdôraznil nielen nacistickú a neonacistickú symboliku čísiel 14 a 88, ale aj termín odovzdávania šekov – výročie vyhlásenia Slovenského štátu. Kotleba podľa súdu týmto spôsobom „oslavoval vznik Slovenského štátu založeného aj na princípoch fašizmu a nacizmu“.

Protizákonné konanie mu nepreukázali spoľahlivo

NS SR však na rozdiel od ŠTS nedospel k záveru, že by Kotleba tieto ideológie propagoval. „Takéto konanie nebolo spoľahlivo a bez akýchkoľvek pochybností preukázané,“ dodal predseda senátu. Ako ďalej uviedol, odsúdený sa trestného činu dopustil v pozícii predsedu ĽSNS a súčasne vo funkcii predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja.

Prokurátor Honz: Miešajú sa vo mne dva pocity

„Mám dva pocity, ktoré sa vo mne miešajú. Prvým je nespokojnosť s právnou kvalifikáciou, ale veľká spokojnosť s právoplatným rozsudkom voči predsedovi politickej strany, ktorý tým pádom opúšťa parlament,“ povedal po vyhlásení rozhodnutia prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Tomáš Honz. Nesúhlasí s dĺžkou skúšobnej doby, ktorá je podľa neho krátka.

Obhajca pripustil mimoriadny opravný prostriedok

Dokazovanie na ŠTS podľa prokurátora potvrdilo právnu kvalifikáciu propagácie extrémizmu. „Pokiaľ zoberiem do úvahy, že môj klient počas celého trestného konania popieral spáchanie akéhokoľvek trestného činu, resp. protiprávne konanie, predpokladám, že takýto verdikt bude napádať prípadným mimoriadnym opravným prostriedkom,“ uviedol Kotlebov obhajca Tomáš Rosina. Zákon podľa neho predpokladá, že jeho klientovi dňom právoplatného odsúdenia zaniká mandát poslanca Národnej rady (NR) SR.

Kotleba: Celý čas išlo o to, aby ma zbavili mandátu

Cieľom súdneho procesu v kauze šekov bolo podľa šéfa ĽSNS Mariana Kotlebu zbaviť ho poslaneckého mandátu. Úloha systému bola splnená, reagoval na utorkové rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, ktorý ho uznal za vinného.

Máme tu rozsudok v mene Slovenskej republiky. Za pomoc chudobným rodinám 18-mesačná podmienka. V skutočnosti však je trest úplne iný – strata mandátu poslanca Národnej rady SR,“ komentoval Kotleba s tým, že o to celý čas išlo. Avizoval tiež komplexné zhodnotenie svojho prípadu v najbližších dňoch.

Šéfa ĽSNS nahradí v parlamente Slavěna Vorobelová

Odsúdeného poslanca Mariana Kotlebu by po strate mandátu mala v parlamente nahradiť Slavěna Vorobelová. Pre TASR to potvrdil hovorca strany ĽSNS a poslanec Martin Beluský. Kotleba príde o mandát poslanca Národnej rady SR v dôsledku právoplatného odsúdenia za úmyselný trestný čin.

Kotleba rozdával kontroverzné šeky v hodnote 1488 eur 14. marca 2017, teda v deň výročia vyhlásenia Slovenského štátu. Trom rodinám ich odovzdal v sídle Obchodnej akadémie v Banskej Bystrici. Znalci pred ŠTS potvrdili, že čísla 14 a 88 sú medzinárodnou šifrou medzi extrémnymi pravičiarmi.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Predseda opozičnej ĽSNS Marian Kotleba.
  2. Juraj Šeliga (Za ľudí)
  3. Zneužíva Kotleba situáciu?
  4. Kotleba
  5. Vládna garnitúra sa nevzdáva
  6. Prezidentka Zuzana Čaputov

Zdroj: tasr

Verdikt komentujú aj politici

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) verí, že Najvyšší súd (NS) SR rozhodol v prípade predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu v kauze rozdávania šekov na základe relevantných dôkazov. Pre TASR to uviedla Kollárova hovorkyňa Michaela Jurcová s tým, predseda Národnej rady SR nezvykne komentovať rozhodnutia súdov.

Mimoparlamentná strana Hlas-SD rešpektuje rozhodnutie súdu. Hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková to uviedla v reakcii pre TASR na utorkové rozhodnutie Najvyššieho súdu SR v kauze kontroverzných šekov poslanca Mariana Kotlebu (ĽSNS).

Taraba: Hrubý psychický nátlak, nie právo!

Opozičný poslanec a predseda mimoparlamentnej strany Život-NS Tomáš Taraba si myslí, že rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, ktorý výrazne zmiernil navrhovaný trest pre ďalšieho opozičného politika Mariána Kotlebu (Kotlebovci-ĽSNS), je dôkazom toho, že v súdnictve nie je všetko s kostolným poriadkom. Nie je to pri tom jediný prípad, kedy sa Špecializovaný trestnú súd v hrubej miere nezhodol s Najvyšším súdom SR. Kotleba dostal namiesto navrhovaných štyroch rokov väzenia iba podmienku.

zdroj:fb/tomastaraba

„Dnešný rozsudok nad Kotlebom, ktorým Najvyšší súd v plnom rozsahu zrušil pôvodný rozsudok špecializovaného súdu a kvalifikoval ho v miernom trestnom pásme, je skôr učebnicovým dôkazom nadužívania práva a trestných sadzieb, o ktorom sa hovorí na Slovensku už dlhodobo,“ myslí si Taraba.

Nedávno Najvyšší súd zrušil rozsudok z 10 rokov na 2 roky aj v prípade súdených policajtov.Dať niekomu podmienku, kde pôvodne dal súd 4 roky basu alebo 2 roky kde dal pôvodne 10 rokov, nie je akože mierne vedľa, ale je to totálny úlet, ktorý môže pre laickú verejnosť logicky skôr pôsobiť, že ide o hrubý psychický nátlak a nie o právo,“ dodal Taraba.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kotleba napokon do basy nejde: Najvyšší súd mu trest brutálne zmiernil! Čo na to politici?

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre