eReport.sk
Ivan Korčok, Foto: tasr

Korčok po rokovaní s českým ministrom: EÚ aj NATO sú pripravené sa s Ruskom baviť

Európska únia aj Severoatlantická aliancia (NATO) sú pripravené na dialóg s Ruskom. Vyhlásil to v pondelok minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS) po rokovaní s českým rezortným partnerom Janom Lipavským.

„Nevyhnutným predpokladom na to, aby bol dialóg zmysluplný, je, že musí dôjsť k deeskalácii situácie zo strany Ruskej federácie. Vieme si predstaviť dialóg s Ruskom o bezpečnosti v rámci Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), potom vo formáte Rady NATO-Rusko a zaujíma nás aj strategický dialóg medzi USA a Ruskom,“ povedal Korčok. Nový šéf českej diplomacie dodal, že vo vzťahu k Rusku si musia Európska únia aj NATO zachovať jednotu.

Musíme mať jednotný postoj, ktorý bude rešpektovaný v Moskve. Z hľadiska Českej republiky je to tá hlavná bezpečnostná garancia – byť dobrým a spoľahlivým partnerom,“ povedal Lipavský. Korčok dodal, že zatiaľ čo je Západ na dialóg pripravený, zo strany Ruska tento dialóg chýba. Podľa šéfa slovenskej diplomacie „sme sa práve preto“ ocitli v tejto situácii. „Vzťahy medzi Ruskom a Západom nie sú dobré – ak to tak chcete. To znamená, že EÚ – rovnako ako NATO – signalizuje v tejto chvíli to podstatné pre Ruskú federáciu. Nie je prípustné, aby sa v medzinárodných vzťahoch hralo s hrozbou použitia sily, ktorá sa bude dotýkať suverenity a vôbec existencie európskeho štátu, v tomto prípade Ukrajiny.

Aj tie slová a odkazy, ktoré padajú z jednej a druhej strany, treba vnímať ako súčasť nejakého diplomatického úsilia, aby sme o veciach komunikovali, ale predovšetkým, aby sa zabránilo ďalšej eskalácii,“ vyhlásil Korčok.  Lipavský priznal, že aktuálne bilaterálne vzťahy medzi ČR a Ruskom sú na „veľmi nízkej úrovni“ a z pozície svojej funkcie sa bude zaujímať o to, akým spôsobom „je ich možné reštartovať“.

Bude vás zaujímať:

  1. Ampulka s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od americkej spoločnosti Novavax.
  2. Béla Bugár
  3. Moderna, vakcína, koronavírus, covid
  4. Nálepka na jednom z áut účastníkov protestu v Bratislave.

Obaja ministri zdôraznili, že bilaterálne vzťahy medzi Slovenskom a Českom sú kvalitné a nadštandardné. „Základom sú dobré bilaterálne vzťahy. ČR a SR spolupracujú v mnohých oblastiach. Hovorili sme spolu o tom, ako vidíme ďalšiu spoluprácu medzi našimi krajinami aj spoluprácu s Maďarskom a Poľskom vo formáte V4,“ spresnil Korčok.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Korčok po rokovaní s českým ministrom: EÚ aj NATO sú pripravené sa s Ruskom baviť

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti