eReport.sk
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok Foto: tasr

VIDEO Korčok odkázal občanom, ktorí ospravedlňujú Rusko: TOTO je podkopávanie štátnosti!


AKTUALIZOVANÉ – Rusko uznaním separatistických území na Ukrajine hrubo porušilo medzinárodné právo a svoje medzinárodné záväzky. Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) považuje za závažný aj politický postoj Ruska, podľa ktorého Ukrajina nemá nárok na vlastnú existenciu.

Verí, že posledné udalosti budú začiatkom vlastnej sebareflexie, časť slovenskej verejnosti chce dostať z geopolitickej dezorientácie. „Je zjavné, a Ruská federácia o tom už otvorene hovorí, že problémom, s ktorým sa nevie vyrovnať, je samotná existencia Ukrajiny,“ poznamenal. Zdôraznil, že problém sa týka celej Európy vrátane Slovenska.

Ruská federácia vraj popiera vlastné princípy

Za mimoriadne nebezpečné považuje, že sa hranica a existencia štátu v Európe zdôvodňuje a popiera tzv. historickými nárokmi. „Ruská federácia popiera vlastné princípy, na ktoré sa odvoláva,“ vyhlásil Korčok. Upozornil napríklad na rozpor s Chartou OSN. Rovnako podľa neho Ruská federácia porušila aj Budapeštianske memorandum z roku 1994, v ktorom spolu s USA, Veľkou Britániou potvrdila záväzok rešpektovať nezávislosť, suverenitu a existujúce hranice Ukrajiny, ale aj zdržať sa hrozby silou alebo použitia sily voči Ukrajine. Rovnako Rusko podľa Korčoka de facto znemožnilo naplnenie politického riešenia konfliktu na východe Ukrajiny v podobe minských dohôd, teda zamedzilo reintegrácii Donbasu za podmienok osobitného štatútu a obnovenia suverenity Ukrajiny.

Hovoril aj o podkopávaní slovenskej štátnosti

„Svojím rozhodnutím Ruská federácia de facto neguje všetky svoje požiadavky, ktoré v ostatných týždňoch komunikovala voči NATO a členským štátom, týkajúce sa bezpečnosti Ruskej federácie,“ skonštatoval Korčok. Rusko podľa neho poprelo princíp nedeliteľnej bezpečnosti, podľa ktorého nemožno vlastnú bezpečnosť riešiť na úkor bezpečnosti nikoho iného.

Veľkú časť slovenskej verejnosti treba podľa ministra dostať z geopolitickej dezorientácie. „Súčasné dianie vnímam ako príležitosť začať na okraj vytesňovať tú časť slovenskej politiky, ktorá v ostatných týždňoch predviedla, že nemá žiadne zábrany bagatelizovať dianie okolo Ukrajiny a zároveň vytĺkať politické body na našej vlastnej bezpečnosti a obrane,“ povedal. Ako dodal, ktokoľvek ospravedlňuje a zľahčuje agresiu voči Ukrajine, podkopáva aj slovenskú štátnosť.

Korčok predpokladá, že na utorkovom mimoriadnom zasadnutí ministrov zahraničných vecí Európskej únie v Paríži budú schválené sankcie voči Rusku.

VIDEO Korčok: Je zjavné, že problémom Ruska je samotná existencia Ukrajiny

Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok (21. 2.) večer oznámil, že Moskva sa rozhodla uznať nezávislosť separatistických entít na východe Ukrajiny – tzv. Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky. Lídri Francúzska, Nemecka a Spojených štátov označili Putinovo rozhodnutie za „jasné porušenie minských mierových dohôd“ a avizujú, že to nezostane bez odpovede. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil krok Kremľa za „porušenie suverenity a územnej celistvosti“ Ukrajiny. Podobný názor má aj generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Nemecká hranica
  2. Nemecký kancelár Olaf Scholz
  3. Ministerka obrany ČR Jana Černochová počas veliteľského zhromaždenia náčelníka Generálneho štábu Armády ČR.
  4. Prezidentka Zuzana Čaputová.
  5. Ruská centrálna banka

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Korčok odkázal občanom, ktorí ospravedlňujú Rusko: TOTO je podkopávanie štátnosti!

4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne