Európski diplomati sa v pondelok v Bruseli zhodli na zavedení sankcií proti vysokopostaveným úradníkom Ruska zapojeným do zatknutia opozičného politika Alexeja Navaľného a ocenili tiež záujem novej administratívy USA o normalizáciu a zlepšenie vzťahov s EÚ. Po skončení rokovaní Rady EÚ pre zahraničné veci to povedal minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok.
Podľa jeho slov prebehla na rokovaniach „hĺbková rozprava“ o vzťahoch EÚ s Ruskom, ktoré sa zhoršili v posledných rokoch, a to najmä od roku 2014, teda od ruskej anexie Krymu a vypuknutia vojny na východe Ukrajiny.
Rusko neberie EÚ ako partnera
Korčok spresnil, že Rada ministrov reagovala aj na nedávnu návštevu šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella v Moskve. Európania sa pritom podľa jeho slov zhodujú v tom, že Rusko neberie EÚ ako partnera, s ktorým by bolo možné diskutovať napríklad o otázke ľudských práv. Minister dodal, že Únia sa nemôže pred svetom tváriť, že je založená na určitých hodnotách a pri komunikácii s ruskou stranou na tieto hodnoty zabudnúť.
„Je politická zhoda na tom, že kvôli spôsobu konania ruských úradov voči Navaľnému budú zaradené na sankčný zoznam individuálne osoby zodpovedné za to, čo sa s Navaľným dialo,“ uviedol Korčok. V tejto súvislosti pripomenul aj stanovisko Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP), podľa ktorého nebol súdny proces s Navaľným spravodlivý.
Diplomati hovorili aj s novým šéfom diplomacie USA
„Nechceme hovoriť s Ruskom donekonečna len rečou sankcií, ale netreba si zamieňať príčinu s následkami. Chceme konštruktívne vzťahy, ale nemôžeme ignorovať, keď sa dostanú do rozporu pre nás dôležité hodnoty,“ vysvetlil minister.
Korčok zároveň dodal, že európski diplomati mali možnosť formou videokonferencie hovoriť aj s novým ministrom zahraničných vecí USA Antonym Blinkenom. Pripomenul, že obe strany majú veľa tém na rokovanie, na začiatok však EÚ víta najmä zmenu rétoriky novej americkej administratívy.
EÚ a Spojené štáty musia spolupracovať
„Je to niečo výrazne odlišné ako v predchádzajúcom období, keď sa EÚ a USA dostali do priamych konfliktov a napätia. Teraz ide o začiatok prekonávania predošlého napätia,“ vysvetlil situáciu. Korčok podľa vlastných slov v mene SR tiež povedal, že EÚ a Spojené štáty musia spolupracovať, aj napriek tomu, že nemusia vždy a vo všetkom súhlasiť. V celosvetovom meradle však ide o najbližších partnerov, ktorí sú dôkazom toho, že transatlantická väzba nie je prázdne slovné spojenie, dodal.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Korčok: Diplomati EÚ hovorili o vzťahoch s Ruskom, zhodli sa na nových sankciách