Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR vlani rozrobilo niekoľko vecí, ktoré prerušili predčasné parlamentné voľby. Pre TASR to uviedla koordinátorka Klimatickej koalície Lucia Szabová. Najhlavnejší bol pre organizáciu klimatický zákon, ktorý rezort predstavil začiatkom roka 2023, ale do volieb ho nestihol dopracovať do verzie, ktorá by mohla ísť na schválenie vládou.
V programovom vyhlásení súčasnej vlády
,,Zákon sa nachádza aj v programovom vyhlásení súčasnej vlády, a preto budeme čakať, v akej podobe ho bude chcieť súčasné vedenie posunúť ďalej. Aby mal klimatický zákon zmysel a nebol len zbytočnou legislatívou, musí obsahovať naozaj silné črty,“ povedala Szabová.
Klimatická koalícia pozitívne vníma pokračovanie výzvy Obnov dom. V tejto súvislosti ocenila prácu Slovenskej agentúry životného prostredia. ,,Veľmi dúfame, že takýto program sa neskončí s vyčerpaním prostriedkov z Plánu obnovy a odolnosti SR a ministerstvo využije zdroje, ktoré má napríklad v Envirofonde z predaja emisií na jeho pokračovanie,“ poukázala Szabová. Tvrdí, že to pomôže nielen znižovaniu emisií a zlepšeniu energetickej efektívnosti, ale aj k zníženiu nákladov na energie obyvateľov.
Povoľovanie obnoviteľných zdrojov energie
Jedna z vecí, ktorá sa vlani mohla posunúť výrazne dopredu, bolo podľa Klimatickej koalície povoľovanie obnoviteľných zdrojov energie (OZE). ,,Dobré nastavenie povoľovania je zodpovednosťou MŽP. To sa nachádza aj v kapitole plánu obnovy RepowerEU a ministerstvo si na zrýchlenie povoľovaní cez tieto zdroje vyžiadalo aj viac kapacít na úrady,“ pripomenula Szabová. Dodala, že k spomaleniu prispela aj výmena ministrov a voľby, napriek tomu mohlo byť Slovensko oveľa ďalej v procese nastavovania kritérií či celkového povoľovania, ktoré by zabezpečilo urýchlenie inštalácie OZE.
Mohlo by vás zaujímať:
Neskôr následky
,,S veľkými obavami sledujeme zmeny, ktoré sa dejú v ochrane biodiverzity. Či už výmeny dlhoročných odborníkov na dôležitých postoch alebo len deklaratívne avizovanie zmien,“ poukázala Szabová. V dobe klimatickej krízy je podľa nej ochrana biodiverzity kľúčovou oblasťou pre zachovanie adaptačných mechanizmov a odolnosti krajiny pred klimatickou zmenou. ,,Každé jedno oslabenie ochrany životného prostredia bude mať neskôr následky na našu schopnosť zvládnuť klimatickú zmenu,“ poznamenala.
Zaplatí za to
Rok 2024 prinesie podľa Szabovej konkrétne kontúry súčasných deklarácií. ,,Už v súčasnosti nie sme žiadnymi premiantmi v ochrane prírody ani klímy. Ak nielenže nezlepšíme tieto snahy, ale skôr, naopak, ich oslabíme, zaplatí za to nielen to, na čo sme všetci právom hrdí, naša príroda, ale aj všetci obyvatelia,“ skonštatovala.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Koordinátorka Klimatickej koalície: Predčasné parlamentné voľby prerušili prijatie niekoľkých klimatických zákonov