eReport.sk
Richard Raši, foto: tasr

Koniec výhovorkám a šup do bieleho plášťa! Kedy Raši konečne začne pomáhať v nemocnici?

Vidí problém, tam kde nie je? Bývalý minister zdravotníctva a exsmerák Richard Raši (49), ktorý našiel svoje bezpečné miesto v Pellegriniho Hlase, deklaruje, že chce ísť pomôcť do košickej nemocnice počas pandémie, no stále mu v tom bránia akési formality či iné administratívne prekážky. Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) také veľké komplikácie ako Raši nevidí a ako príklad uvádza kňazov z Košickej arcidiecézy, ktorí začali vypomáhať zdravotníkom v priebehu 24 hodín.

Poslanec národnej rady Richard Raši je atestovaný špecialista a úrazový chirurg. Zároveň patrí aj k najväčším kritikom súčasnej vlády pri zvládaní pandémie koronavírusu a často pri tom zdôrazňuje, že situácia v nemocniciach je už neúnosná a chýbajú lekári. To, že len vykrikuje a nič nerobí mu šplechol do tváre koncom novembra aj minister obrany Jaroslav Naď (39). „Vy ako lekár, ktorý ste neprišli ani raz pomôcť nikde, vy hovoríte o lekároch v prvej línii pán Raši, ale vy ste lekár v poslednej línii. Jednoducho všetci ostatní pomáhajú a vy zozadu mentorujete akoby sa to malo robiť,” zaútočil Naď v markizáckej relácii Na telo.

Raši: Ešte čakám na formality

Raši na to odvetil, že plošného testovania sa nemieni zúčastniť, ale je v komunikácii s Univerzitnou nemocnicou L. Pasteura v Košiciach a v prípade, že nebude rokovať parlament, je pripravený ísť pracovať ako doktor. Nemocncia podľa neho doteraz zvládala personálne obsadenie. To že výsledkom komunikácie nie je uzavretá dohoda, a že ani po takmer troch týždňoch ešte stále nepracuje v zdravotníckom zariadení nám Raši potvrdil. Na rade je podľa neho nemocnica, ktorá ešte musí doklepnúť administratívne úkony a on je už nachystaný ordinovať. „Do nemocnice by som mal nastúpiť ešte v priebehu februára, keď sa vybavia všetky potrebné formality,” povedal pre eReport Raši.

Košická nemocnica zápasí s návalom pacientov a nedostatkom lekárov. Foto: facebook

Nastúpiť môže aj hneď

Podľa vedenie UNLP sa situácia na začiatku januára výrazne zhoršila, kvôli stúpajúcim počtom pacientov a nedostatku personálu, a keďže Raši verejne deklaroval ochotu prísť pracovať, oslovili ho so žiadosťou o výpomoc na Klinike úrazovej chirurgie. „Kedykoľvek mu to jeho pracovné povinnosti dovolia, bude vítaný. Keďže pracovisko na Rastislavovej je reprofilizované na covid oddelenie, vypomáhať by mohol v tzv. bielej zóne na Tr. SNP. Je to momentálne mimoriadne vyťažené pracovisko, keďže je jediným necovidovým urgentom v Košiciach,” vyhlásila hovorkyňa UNLP Monika Krišková s tým, že Raši by mohol pomáhať takmer ihneď. „Podobne začiatkom roka ochotu pomôcť deklarovali kňazi z Košickej arcidiecézy, ktorí aj v priebehu 24 hodín nastúpili. Je to presne mesiac, čo pomáhajú v UNLP zdravotníkom aj pacientom na rôznych oddeleniach,” zdôraznila hovorkyňa.

Podľa predsedu Lekárskeho odborového združenia Petra Visolajského by Raši výpomoc uvítali všetky nemocnice. Foto: tasr

Visolajský: Privítali by ho v každej nemocnici

Vedenie košickej nemocnice ďalej uviedlo, že trpí predovšetkým nedostatkom stredného zdravotníckeho personálu a preto žiada o pomoc aj študentov medicíny najmä z oblasti ošetrovateľstva. Lekári a sestry chýbajú na celom Slovensku. „Nedostatok lekárov je vážna vec najmä v tejto situácii akú máme na Slovensku a tie extrémne rekordy čo máme v počte úmrtí na milión obyvateľov, to je dané samozrejme aj týmto,” upozorňuje šéf lekárskych odborov Peter Visolajský a dodáva, že teraz sa zíde každá ruka. „Určite každý jeden lekár, keď príde do nemocnice, tak nám pomôže, len to musí byť lekár s praxou. Neviem čo by pán doktor Raši chcel robiť v nemocnici, ale ak chce pomôcť tak v ktorejkoľvek a určite aj v košickej ho radi privítajú,” uzavrel Visolajský.

Odoberať
Upozorniť na
guest
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.