eReport.sk
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sľúbil všetkým, ktorí napadnú Izrael krvavú odvetu. Foto: tasr

Koniec vojny v Gaze? Izrael údajne uvažuje o dohode s Hamasom


Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zvolá vo štvrtok večer zasadnutie bezpečnostného kabinetu s cieľom prediskutovať reakciu hnutia Hamas k návrhu dohody o prímerí v Pásme Gazy, ktorý v máji predstavil americký prezident Joe Biden.

Koniec vojny?

Zdroj dodal, že pred zasadnutím kabinetu bude Netanjahu o nových návrhoch Hamasu diskutovať so svojím vyjednávacím tímom, ktorý v mene Izraela rokuje o prímerí. Izrael dostal v stredu odpoveď hnutia Hamas na zmienený návrh dohody o prímerí zahŕňajúci prepustenie 120 rukojemníkov, ktorých militanti z Hamasu stále zadržiavajú v Pásme Gazy.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Dmytro Kuleba

Agentúra Reuters s odvolaním na nemenovaného palestínskeho predstaviteľa uviedla, že Hamas preukázal flexibilitu, pokiaľ ide o niektoré ustanovenia návrhu, ktoré by umožnili dosiahnuť rámcovú dohodu, ak by ju Izrael schválil.

Podľa Hamasu musí akákoľvek dohoda ukončiť už takmer deväť mesiacov trvajúcu vojnu v Pásme Gazy a zabezpečiť stiahnutie izraelských jednotiek z tejto palestínskej enklávy. Izrael však naďalej tvrdí, že pokým Hamas nezlikviduje, bude akceptovať jedine dočasné prestávky v boji.

Prímerie a jeho podmienky

Návrh prímeria zahŕňa postupné prepustenie izraelských rukojemníkov a stiahnutie izraelských síl v dvoch fázach. Hovorí tiež o prepustení palestínskych väzňov, pričom obnova Gazy a návrat tiel zosnulých rukojemníkov by prišli v poslednej tretej fáze.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Koniec vojny v Gaze? Izrael údajne uvažuje o dohode s Hamasom

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne