eReport.sk
Štaidl a Karel Gott, foto:profimedia

Koniec priateľstva medzi Štaidlom a Gottom bol drsný. Nechutne ho odpálkoval!


Dvadsaťpäť rokov boli nerozluční kamaráti. V súkromí aj na profesionálnej úrovní. Avšak po toľkých rokoch prišiel nečakaný koniec, ktorý vyhrotil Štaidl. Gottovi odkázal, že ako kapelník končí, pred začiatkom skúšky na koncert. Dôvod mu nepovedal. Maestro všetko opisuje vo svojej autobiografii.

Presýtil sa

Spoločne založili divadlo Apollo, odišli na turné do Las Vegas, prežívali zlatú éru, vedeli o sebe všetko a jeden druhého podporovali. To trvalo do roku 1989, kedy Štaidl (†75) oznámil svoju rezignáciu. „Každá profesia, aj taká atraktívna, ako bola tá naša, prináša isté opotrebovanie. Z našich nekonečných ciest a koncertov sa postupne stával akýsi povinný stereotyp. Skúška, auto, hotel, šatňa, scéna a tak stále dookola. A ako sa malo ukázať časom, Láďu už ten zájazdový kolotoč príliš netešil,“ opisuje Gott (†80).

Odbil ho

Všimol si, že je Štaidl je náladový, uzavretý a mlčanlivý: „Z jeho reakcii som vycítil, že stráca elán. Do niekdajšej pohody sme mali často veľmi ďaleko,“ píše Karel. Problémy v kapele gradovali. Láďa sa venoval viac písania hudby pre televíziu a film. A tiež začal zastupovať Darinku Rolincovú (48) a Ivetu Bartošovú († 48), s ktorou sa dal potom dokopy.
V marci 1989 pred začiatkom skúšky na večerný koncert prišiel Štaidl za Gottom do šatne a oznámil mu, že končí. „Moment, Láďo, máme pred koncertom! Čo sa preboha deje?,“ spomína Gott v memoároch. „Prečítaš si to v novinách,“ chladne mu oznámil kapelník. „Trmácať sa za tými hlúpymi kšeftami tisíce kilometrov sem a tam už proste nechcem a nebudem! Už toho mám plné zuby!,“ vypočul si Gott od Štaidla. Ich spolupráca tým definitívne skončila. „Začal som pochybovať o pravosti nášho priateľstva. Alebo išlo z jeho z jeho strany iba o biznis?,“ premýšľal Gott.

Paranoja

Neskôr sa spevákovi z viacerých strán donieslo, že Štaidl trpel obavami, že sa Gott chystá emigrovať a on by sa kvôli tomu ocitol v ťažkých problémoch. „To mi už prišlo paranoidné,“ píše Slávik, ktorý sa dlho nemohol vyrovnať s tým, že mu nič z toho nedokázal povedať do očí. Ich vzťah to navždy poznamenalo. Z dlhoročných priateľov tak boli až do konca života len spolupracovníci.

Foto: profimedia


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Koniec priateľstva medzi Štaidlom a Gottom bol drsný. Nechutne ho odpálkoval!

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne