eReport.sk
Konflikt medzi Azerbajdžanom a Arménskom
Na snímke žena zachraňuje veci z domu poškodeného streľbou arménskych jednotiek v azerbajdžanskom meste Gandža. Foto: tasr/ap

Konflikt medzi Azerbajdžanom a Arménskom: Ruskí vojaci evakuovali do bezpečia asi 5000 karabašských Arménov

Konflikt medzi Azerbajdžanom a Arménskom. Príslušníci ruského kontingentu v arménskej enkláve Náhorný Karabach evakuovali z najohrozenejších oblastí asi 5000 karabašských Arménov. Podľa agentúry DPA to vo štvrtok oznámilo ruské ministerstvo obrany.

Konflikt medzi Azerbajdžanom a Arménskom

O evakuácii civilistov informoval aj ľudskoprávny splnomocnenec neuznanej Republiky Arcach Gegam Stepanjan. Ruské ministerstvo spresnilo, že evakuanti pochádzajú z oblastí Mardakert, Martuni a Askeran. Momentálne sú v objektoch ruského kontingentu, kde im poskytli potraviny a lekársku pomoc.

Ruskí vojaci evakuovali

Ruské ministerstvo zdôraznilo, že jeho kontingent naďalej podporuje nepretržitú interakciu medzi Baku, Jerevanom a Stepanakertom zameranú na prevenciu krviprelievaniu a zaistenie bezpečnosti, pričom nepretržite monitoruje situáciu v regióne. 

Územie Azerbajdžanu

Náhorný Karabach leží na území Azerbajdžanu, väčšina jeho obyvateľov sú však etnickí Arméni. Preto je dlhé desaťročia predmetom sporov medzi postsovietskymi republikami Arménskom a Azerbajdžanom. Proti sebe preto viedli dve vojny, pričom druhá sa skončila v roku 2020 uzavretím prímeria sprostredkovaného Ruskom. Dodržiavanie prímeria monitorujú ruské jednotky.

DPA dodala, že arménska strana v súvislosti s ruskou vojenskej misiou upozorňuje, že jej príslušníci nijako nezasiahli proti niekoľko mesiacov trvajúcej blokáde jedinej prístupovej cesty z Arménska do Náhorného Karabachu a nekonfrontovali azerbajdžanskú armádu

Situácia sa vystupňovala

Situácia sa vystupňovala v utorok, keď Azerbajdžan v Karabachu podnikol tzv. protiteroristickú operáciu. Už v stredu sa strany tohto konfliktu dohodli na prímerí – opäť sprostredkovanom Ruskom.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Rusko zostrelilo dva drony
  2. Poľský premiér Mateusz Morawiecki
  3. Kde sú Slováci a Slovenky?
  4. Pod paľbou sankcií i Slovensko

Najnovšia eskalácia napätia v Náhornom Karabachu si vyžiadala životy viac ako 30 ľudí a vyše 200 ďalších osôb bolo zranených. Mnohí miestni civilisti sa teraz obávajú, že sa budú musieť podriadiť azerbajdžanskej vláde alebo budú nútení opustiť svoju vlasť.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Konflikt medzi Azerbajdžanom a Arménskom: Ruskí vojaci evakuovali do bezpečia asi 5000 karabašských Arménov

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php