eReport.sk

KONEČNE! Na sudcu s 1 promile za volantom si posvieti prokuratúra

Na škandalózne rozhodnutie v prospech bratislavského okresného sudcu Michala Valenta, ktorý šoféroval pod vplyvom alkoholu a obišiel so smiešnou pokutou si posvieti Generálna prokuratúra.

Potom ako spravodajský portál eReport.sk informoval o dvojakom metri orgánov činných v trestnom konaní v prípade sudcu Okresného súdu Bratislava I, hriešnikovi Michalovi Valentovi zrejme nebude do smiechu. Rozhodnutie o sudcovi prichytenom s 1 promile alkoholu za volantom sa nepáči generálnej prokuratúre. „Generálna prokuratúra Slovenskej republiky si vyžiada predmetný spis na preskúmanie,“ reagovala po našich otázkach Jana Tökölyová, hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry.

Krajská prokuratúra v Trenčíne nedávno zachránila Valenta pred takmer istou stratou sudcovského talára, keď sa stotožnila so závermi vyšetrovateľa a súdneho znalca, ktorý konštatoval, že Valent síce opitý bol, ale určite mal pod 1 promile. Vraj bol pokazený dreger a namerané hodnoty, ktoré vyšli nad 1 promile nemuseli byť hodnoverné. Meno prokurátora, ktorý prípad dozoroval ani súdneho znalca nám Krajská prokuratúra v Trenčíne nechcela prezradiť.

Sudca Valent u prezidenta. Foto: tasr

Opitý znalec?

Súdny znalec si vo svojich záveroch vystačil so svojimi subjektívnymi závermi. Dreger, o ktorom do posudku napísal, že bol asi pokazený, si nevyžiadal a teda jeho funkčnosť nebola skontrolovaná certifikovanou autoritou. Nepochopiteľné je tiež, že do úvahy nevzal ani výsledky z odberu krvi sudcu Valenta, pričom aj tie potvrdili, že sudca mal v krvi viac ako promile alkoholu.

Dreger, do ktorého fúkal vlani počas Veľkej noci sudca Valent bol medzičasom dodatočne skontrolovaný s výsledkom, že funguje na 100% . Policajti ho používajú aj v súčasnosti na vodičov.

Samotný Valent sa k priebehu, spôsobu dokazovania a obyčajnej pokute za jeho  prešľap odmietol vyjadriť. Chvíľami sa dokonca zdalo, že orgány činné v trestnom konaní jeho prípad zametú pod koberec, kým sa neozvala prokuratúra.

Ivor: Prokuratúra môže začať trestné stíhanie

Bývalý šéf policajných vyšetrovateľov Jaroslav Ivor nám povedal, že jedine zásah generálnej prokuratúry môže tento prípad zvrátiť. Ak sa nestotožní s rozhodnutím krajskej prokuratúry a polície, má dve možnosti. ,,Generálna prokuratúra má oprávnenie nielen v trestnom ale aj občianskom konaní a v správnom konaní. Toto je správne konanie a zatiaľ sa to nedostalo do trestného konania. Ak zistí nejakú chybu môže vrátiť vec správnemu orgánu, ktorý v nej rozhodoval, aby zadovážil iné podklady a rozhodol znova, alebo priamo zo spisu je možné konštatovať podozrenie zo spáchania trestného činu a nariadiť trestné konanie pričom pridelí vec orgánu činnému v trestnom konaní,“ vysvetlil nám možnosti generálnej prokuratúry profesor Ivor.

Valent len s pokutou, my ostatní s tvrdým trestom?

Valent obišiel ako nadčlovek. Bežný občan by putoval do cely predbežného zadržania a v tom lepšom prípade, by dostal podmienku, pokutu a zákaz šoférovania.  Sudca Valent obišiel s obyčajnou pokutou. A aktuálne ho majú povýšiť z okresného na sudcu krajského súdu. Tento návrh už má na stole Súdna rada. Jej predseda Ján Mazák pre eReport.sk povedal, že Súdna rada síce nemá  kompetencie zasahovať do priebehu konania môže si však vyžiadať spis. O rozhodovaní v tejto veci budeme ďalej informovať.   

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport