eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock

Konečne je to tu! Poznáme dátum, od kedy sa bude očkovať Sputnikom

AKTUALIZOVANÉ – Vakcína Sputnik V by sa zrejme mohla na Slovensku používať od júna. Ako v stredu oznámil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, predpokladá, že ju budú môcť zaradiť do vakcinačného programu. Z pohľadu ministra zdravotníctva po schválení novely zákona o hospodárskej mobilizácii už nie je potrebný núdzový stav.

„Máme ruskou stranou definitívne podpísané stanovisko – súhlas na jej používanie. Zaplatením patričnej sumy sa vakcíny stanú naším majetkom. Predpokladám, že začiatkom júna ich takisto zaradíme do vakcinačného programu,” povedal minister.

Podľa jeho slov sa aktuálne rieši logistika očkovania Sputnikom V, ako aj sieť vakcinačných stredísk, čo je podľa šéfa rezortu zdravotníctva otázkou jedného až dvoch týždňov. Súhlas na jej používanie podpíše po dohode s vedením štátu. Výsledky testov z Maďarska sú podľa Lengvarského postačujúce.

Tiež povedal, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv nemal k tomu výhrady. Dokumenty Slovensko podľa jeho slov nedostalo všetky, ale získalo ich z iných zdrojov. Zatiaľ budeme mať 200 000 kusov tejto vakcíny. Zodpovednosť za jej používanie by mal prebrať štát.

Vakcínami od spoločností Pfizer a Moderna sa po novom očkujú ľudia od 35 rokov, potvrdil tiež minister. V budúcnosti pripustil kombinovanie vakcín, zatiaľ však k nemu Slovensko nepristúpi. Ľudia, ktorí mali termín na vakcínu od AstraZenecy pred jej pozastavením, sa podľa neho nemusia obávať posunutia termínu. Zaočkovaní budú vakcínou od Pfizer/BioNTech.

„Na prvú dávku očkovania AstrouZenecou je v najbližších dňoch pridelený termín 1 183 ľuďom,” spresnilo na sociálnej sieti Národné centrum zdravotníckych informácií.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport