Predseda vlády pomerne tvrdo vystúpil proti fungovaniu médií a znovu otvoril otázku vytvorenia silného dozorného a regulačného orgánu.
Má v ťažení proti médiám pravdu?
V prvom rade sa porovnať s medzinárodnou praxou
Médiá možno kontrolovať primárne dvojakým spôsobom. Tým jedným sú súdy. To znamená porovnať naše zákony a najmä aplikačnú prax s inými krajinami. Pri zbežnom pohľade sa dá tvrdiť, že naše médiá majú skutočne pomerne voľné ruky pre svoje informovanie. Žaloby smerujúce k ochrane cti naše súdy často riešia pomerne zdĺhavo. Navyše na úspešnú žalobu potrebujete často dokázať napríklad zjavne nepravdivé tvrdenie, kým článok, ktorý verejnú osobu očierni „len“ narážkami je akosi v poriadku.
To v západných krajinách sú podľa všetkého prísnejší. Aspoň šéfredaktori britskej či nemeckej tlače občas poukážu na to, ako si musia v mnohých prípadoch dávať pozor na formulácie.
Vláda by si ale mala spraviť domácu úlohu v tom, že sa nebude spoliehať len na takéto anekdotické informácie ale pripraví komplexný prehľad toho, ako to funguje u nás a ako inde. Na to má predsa orgány, vrátane ministerstva spravodlivosti.
Pozor na dvojsečné zbrane
Ten druhý aspekt je samotná regulácia. Vytvorenie silnejšieho orgánu než je dnešná rada pre mediálne služby je určite jednou z možností. Zároveň ale treba povedať, že je to dvojsečná zbraň. Ak nový orgán nebude obsadený naozaj kompetentnými ľuďmi, ktorí sa ale budú snažiť všetko „riadiť“, môže to v mediálnej sfére vyvolať reálny chaos.
Vo všeobecnosti si celá téma vyžaduje najmä rozumnú a kvalitnú diskusiu. Novinári si zvykli na to, že majú často moc verejných činiteľov, bez toho, aby podliehali rovnakým pravidlám transparentnosti.
Mohlo by vás zaujímať:
To asi nie je celkom v poriadku, najmä, ak sú zároveň beztrestní v šírení rôznych faktograficky nepravdivých tvrdení. Tie by vláda tiež mala na určitej vzorke zosumarizovať v autoritatívnej analýze.
Na druhej strane kvalitný mediálny priestor nemožno vytvoriť len vymýšľaním ďalších a ďalších pravidiel, treba ho „pestovať“ a kultivovať. Táto diskusia ešte len začala, držme si palce, aby na konci boli jasnejšie pravidlá zodpovednosti ale aj informačne bohaté domáce médiá.
zdroj: ereport
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
KOMENTÁR Novinári nie sú nevinní robotníci písmen, majú reálnu zodpovednosť