eReport.sk
Foto: tasr/ap

Kolumbia vytvorila jednotku na boj proti gangom

Kolumbijský prezident Iván Duque v pondelok oznámil vytvorenie novej elitnej jednotky na boj proti marxistickým povstalcom a obchodníkom s drogami, ktorí hľadajú útočisko v susednej Venezuele. Informovala o tom agentúra AFP.

Duque pre Radio Nacional povedal, že špeciálne komando na boj proti obchodovaniu s drogami a proti nadnárodným hrozbám vznikne k 26. februáru a „plne funkčným“ sa stane v máji. Prezident informoval, že cieľom stanoveným pre tento rok je zasadiť ranu „narkoterorizmu“.

Spomenul konkrétne mená ľudí ako Iván Márquez a Jesús Santrich – ide o dvoch bývalých vodcov Revolučných ozbrojených síl Kolumbie. Obaja sa pôvodne zapojili do historického mierového procesu spusteného v roku 2016, ktorý z marxistických povstalcov urobil politickú stranu, ale v roku 2019 sa pridali k „disidentskému“ hnutiu, odmietajúcemu mierový dialóg.

Ako ďalší terč komanda Duque spomenul vedúcich predstaviteľov Národnej oslobodzovacej armády, ktorá je považovaná za posledné zostávajúce aktívne partizánske hnutie v krajine, a drogový kartel Clan del Golfo.

Podľa Duqueho je „je zrejmé, že veľa z nich má útočisko vo Venezuele“. Vyhlásil tiež, že tamojší prezident Nicolás Maduro im pri „obchodovaní s drogami“ ponechal voľnosť.

Podľa vojenských spravodajských služieb existuje vo Venezuele asi 1 400 členov kolumbijských ozbrojených skupín, ktorí sa voľne pohybujú cez zle kontrolovanú 2 200 kilometrov dlhú spoločnú hranicu Kolumbie s Venezuelou.

Duque avizoval aj systém spolupráce a odmien pre každého vo Venezuele „pripraveného poskytnúť nám informácie na zajatie týchto nečestných ľudí“. Nezmieňoval sa však o priamej vojenskej akcii na venezuelskom území.

Agentúra AFP v tejto súvislosti pripomenula, že Kolumbia v roku 2008 na ekvádorskom území popravila vodcu FARC, čo vyvolalo vážnu diplomatickú krízu s Quitom, ktorého vtedajší prezident Rafael Correa bol socialistickým spojencom Venezuely.

Napriek mierovej dohode z roku 2016 Kolumbia naďalej bojuje proti ozbrojenému konfliktu, do ktorého je zapletených viacero strán: ľavicoví partizáni, obchodníci s drogami a pravicové polovojenské zložky bojujúce o kontrolu nad lukratívnym obchodovaním s kokaínom a nelegálnou ťažbou nerastných surovín.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kolumbia vytvorila jednotku na boj proti gangom

Politika

Šport

Zaujímavosti