eReport.sk
Foto: shutterstock

Koľko ľudí už prišlo o slovenský pas kvôli zákonu o štátnom občianstve? Je ich niekoľko tisíc

Zákon o štátnom občianstve pripravil doteraz (od 17. júla 2010 do 9. júla 2021) o slovenský pas 3738 ľudí. Najčastejšie stratili slovenské občianstvo prijatím českého (894).

Vyplýva to zo štatistík Ministerstva vnútra SR. O slovenský pas prišli aj osoby, ktoré prijali občianstvo nemecké (858), rakúske (572), britské (396), americké (188), maďarské (135), švajčiarske (113), austrálske (98), nórske (82), írske (62), holandské (59), kanadské (57), belgické (46), švédske (45), talianske (42), fínske (19), francúzske (18), luxemburské (16), dánske (12), ruské (päť), čínske, novozélandské, španielske a poľské (po tri), islandské a ukrajinské (po dve), izraelské, srbské, slovinské, chorvátske a singapurské (po jednom).

Vláda Roberta Fica

Slovenský pas strácajú ľudia na základe zákona o štátnom občianstve, ktorý prijala prvá vláda Roberta Fica. Niekdajší kabinet reagoval právnou normou v roku 2010 na maďarský zákon, ktorý od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom. Na základe súčasného zákona prichádzajú o slovenský pas tí, ktorí prijali občianstvo iného štátu.

V parlamente už je novela zákona o štátnom občianstve. Slovenský pas by podľa nej už nemuseli strácať ľudia, ktorí získali občianstvo iného štátu osvojením, narodením, alebo ak ho nadobudlo maloleté dieťa, ktorého rodič ostáva občanom SR. Takisto vtedy, ak ide o nadobudnutie cudzieho občianstva manžela za trvania manželstva. Strácať slovenské občianstvo prijatím cudzieho by nemuseli osoby ani vtedy, ak majú na území štátu, ktorého štátne občianstvo nadobudnú, povolený, registrovaný, alebo inak evidovaný pobyt v čase nadobudnutia cudzieho občianstva najmenej päť rokov.

Návrh novej legislatívy poslanci posunuli do druhého čítania ešte v marci. Ďalšie rokovanie o ňom viackrát presúvali, najnovšie je naplánované na septembrovú schôdzu. Vtedy by mali o novele definitívne hlasovať.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport