tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Mária Kolíková.
Mária Kolíková. Foto: tasr

Kolíkovej rezort pripravil dva návrhy týkajúce sa drog: Nebola na nich politická zhoda

Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR, ktorému šéfuje Mária Kolíková (klub SaS) má pripravené dva návrhy týkajúce sa drogovej trestnej činnosti, no doteraz na nich nebola politická zhoda. Rezort zároveň pracuje na veľkej novele Trestného zákona, ktorú chce mať pripravenú ešte túto jeseň a má riešiť aj otázku drog. Pre TASR to povedal Peter Bubla z tlačového oddelenia rezortu. MS reagovalo na výzvu mimoparlamentného hnutia Progresívne Slovensko (PS), aby koalícia predložila do konca októbra návrh na dekriminalizáciu marihuany.

„Jeden návrh je komplexnejší, týka sa najmä nového spôsobu určovania množstva drog pre potreby Trestného zákona, upúšťa sa od jednotlivých dávok a výpočtu v závislosti od ceny drogy na čiernom trhu. Rieši komplexne všetky druhy omamných a psychotropných látok, pričom rozlišuje trestný postih za držbu (užívatelia) od iných foriem drogovej kriminality – výroba, predaj, nákup (dílerstvo). Návrh zákona súčasne posilňoval formy prevencie a vytváral priestor, aby sa so zachytenými užívateľmi mohlo robiť aj inak ako len ich trestaním – teda presmerovať ich pod dohľad odborníkov a tým včas odhaliť a podchytiť ich zdravotné problémy spojené s užívaním drog,“ priblížil Bubla.

Výška trestov sa javí dlhodobo ako neprimerane prísna

Druhý návrh sa týka len držby marihuany pre osobnú spotrebu. „V rámci tohto návrhu sa snažíme rovnako v maximálne možnej miere rozlíšiť tých, ktorí sú užívatelia, od dílerov,“ dodal.

Rezort podľa Bublu zastáva názor, že výška trestov odňatia slobody pri niektorých špecifických konaniach, napríklad opakovaná držba marihuany nad desať jednorazových dávok, sa javí dlhodobo ako neprimerane prísna.

Mohlo by vás zaujímať:

„Predpokladáme, že téma bude ešte predmetom diskusií v rámci koaličných rád. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková by zároveň bola radšej, ak by v tomto prípade išlo o vládny návrh,“ dodal Bubla.

Valášek avizoval vlastný návrh

Koaličná SaS podporuje, aby bol návrh predložený vládou. „Za dôležité však spolu s dekriminalizáciou užívania marihuany považujeme navrhnúť riešenie spôsobu, akým sa užívateľ marihuany môže dostať k rastline pre vlastnú spotrebu bez toho, aby musel podporovať nelegálny obchod,“ povedal hovorca SaS Ondrej Šprlák.

Nezaradený poslanec parlamentu Tomáš Valášek pôsobiaci v PS hovorí, že zákon o dekriminalizácii marihuany by v parlamente podporil, ak by ho vláda dobre pripravila. Ak koalícia zákon nepredloží, chce podať vlastný návrh. PS tiež spustilo petíciu s piatimi požiadavkami. Okrem dekriminalizácie žiadajú dostupné voľnočasové aktivity pre mladých i dostupnú sociálnu a psychologickú pomoc.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kolíkovej rezort pripravil dva návrhy týkajúce sa drog: Nebola na nich politická zhoda

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku