eReport.sk
Mária Kolíková.
Mária Kolíková. Foto: fb//kolikova.maria

Kolíková o tajnej správe SIS, ktorá koluje internetom: Je to taká hra, nevidela som v nej žiadne dôkazy!


Minulotýždňové podivné stretnutie desiatky vrcholných politikov, prokurátorov a policajtov v sídle SIS stále vyvoláva mnoho otáznikov. O to viac, že aktuálne sa po internete šíri správa od spravodajských služieb, ktorú mali na stretnutí štátnych špičiek čítať a následne ju predniesli v utajenom režime aj pred poslancami v parlamente. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, ktorá na stretnutí v SIS bola, označila materiál od tajných služieb za hru s informáciami a chýbali jej v ňom dôkazy.

Autenticitu dokumentu, ktorý unikol na internet, nepriamo potvrdil Národný bezpečnostný úrad (NBÚ), ktorý varuje pred jeho ďalším šírením a upozorňuje, že za to hrozia sankcie. V tajnej správe SIS sa má spomínať ako sa za účelom ovplyvňovania živých prípadov „vyrábali“ svedkovia na objednávku. Tí mali dostať presné inštrukcie od osôb z polície a prokuratúry ako majú vypovedať.

Tajné stretnutie u tajných

Šéfka rezortu justície Mária Kolíková sa minulý týždeň zúčastnila stretnutia odtienenej miestnosti SIS, ktorá sa nedá odpočúvať. Vylúčila, že vy sa tam bavili o živých prípadoch. „Nie ja by som to takto určite nepovedala,“ povedal v relácii V politike na TA3. Pripustila však, že takýto formát stretnutia treba do budúcna zvážiť.

„Osobitne je k tomu samozrejme priestor na bezpečnostnej rade. Vnímam na jednej strane tú neštandardnosť, na druhej strane nemyslím si, že bolo urobené niečo nezákonné,“ obhajovala míting u tajných Kolíková.

Chýbajúce fotografie a odposluchy

Vyjadrila sa aj správe SIS, ktorá bola tento týždeň prednesená aj v národnej rade. „Toto je taká hra trošku s tými informáciami, ktoré sú naozaj spravodajské,“ povedala s tým, že ich pravdivosť nebola preukázaná. „Ja som napríklad nevidela dôkazy, či už so tú fotografie alebo odposluchy. Takže ja ako advokát, ktorý sa venuje nejakej veci, aby som si vyhodnotila aj závažnosť obvinenia, tak musím tie všetky dôkazy vidieť,“ vysvetlila ministerka zo strany Za ľudí.

„Proste toto všetko vám dáva nejakú logickú súvislosť a tiež presvedčenie o tom, že stalo sa to takto ako to vykresľuje vyšetrovateľ, alebo sa to stalo inak. Veď o tom je celé trestné konanie,“ doplnila.

Nenabehnime na nebezpečnú vlnu

Zdôraznila, že SIS má vyhodnocovať rôzne riziká, ale jej výstupy sa nedajú brať ako zaručené pravdy. „Tá spravodajská informácia je o tom, že vy dostávate informáciu či je tu podozrenie, že sa tu niečo deje tak alebo onak a ste na to upozorňovaný. Ale nie všetko je pravdivé,“ ozrejmila svoj pohľad Kolíková.

Zároveň povedala, že by sme teraz nemali podkopávať dôveru v štátne orgány. „Nabehnúť na túto vlnu, že všetko je spochybnené je veľmi nebezpečné pre nás pre všetkých, aby sme spochybňovali prácu polície. Ak sú na to dôkazy, tak tie nech sú predložené polícii, prokuratúre,“ uzavrela.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kolíková o tajnej správe SIS, ktorá koluje internetom: Je to taká hra, nevidela som v nej žiadne dôkazy!