eReport.sk
Mária Kolíková (Za ľudí). Foto: tasr

Kolíková o boji proti extrémizmu: Sloboda prejavu má nejaké hranice!

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) vníma boj proti extrémizmu a kroky Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) ako významné. Uviedla to po stredajšom rokovaní vlády v súvislosti s informáciami o možnom zrušení oddelenia extrémistickej kriminality na ÚŠP a oslabovaní boja proti extrémizmu.

 “Vnímam boj proti extrémizmu a kroky, ktoré robila v poslednej dobe ÚŠP, ako významné pri stíhaní útokov na dôstojnosť človeka, ktorá súvisí s extrémistickými prejavmi. Myslím, že je to dôležité pre demokratickú spoločnosť. Je to aj v súlade s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva,” povedala Kolíková. Podotkla, že sloboda prejavu má nejaké hranice. Konečne podľa ministerky dozrela doba a trestné stíhania boli efektívne vedené od momentu, keď to prešlo pod špeciálnu prokuratúru.

Ministerka hovorila so Žilinkom

Ministerka zároveň informovala, že sa o téme rozprávala s generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom. “Pochopila som, že má nejaké zmeny v organizačnej štruktúre a vníma dôležitosť a význam extrémizmu, aby voči nemu mali mechanizmy aj pri ochrane právneho štátu,” poznamenala. Konkrétny návrh organizačnej zmeny ešte nevidela, a tak je podľa nej predčasné sa k tomu vyjadrovať. Ak by sa boj proti extrémizmu mal presunúť na krajské prokuratúry, bola by na to potrebná zákonná zmena.

Poslanci hovoria o zlej správe pre Slovensko

Informácie o možnom zrušení oddelenia extrémistickej kriminality považujú viacerí koaliční poslanci Národnej rady SR za zlú správu pre Slovensko. Informoval o tom Ondrej Dostál (SaS) s tým, že pod stanovisko sa podpísalo 26 poslancov zo štyroch koaličných klubov. Poukázali na množiace sa extrémistické útoky, či už fyzické alebo verbálne, ktoré je dôležité potláčať už v zárodku.

Žilinka hovorí o prepojenosti potrebe efektívnej práce

Žilinka odmieta medializované informácie o oslabovaní boja proti extrémizmu. Deklaroval, že ak by došlo k zlúčeniu niektorých oddelení aj na ÚŠP, neznamená to, že by sa prestala prikladať vážnosť boji s extrémistickou kriminalitou. Považuje za opodstatnené, aby túto agendu vykonávali prokurátori v rámci oddelenia organizovaného zločinu, terorizmu a extrémizmu. Hovorí o prepojenosti týchto oblastí a potrebe efektívnej práce.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport