tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Mária Kolíková (Za ľudí).foto: tasr

Kolíková nechce, aby bolo opilstvo trestný čin: V hre je výška trestov za závažnejšie zločiny!

Novela zákona Trestného zákona už neráta s opilstvom ako s trestným činom. Cieľom Ministerstva spravodlivosti (MS) SR vedeného Máriou Kolíkovou (klub SaS), ktorej rezort novelu do medzirezortného pripomienkového konania predložilo, je zabrániť páchateľom, aby sa pre opilstvo vyhli trestom za závažnejšie činy.

Podľa súčasnej legislatívy páchateľ trestného činu nie je trestnoprávne postihnutý za ten trestný čin, ktorý spáchal, ale za miernejšie trestné opilstvo. „Ak sa človek uvedie do stavu nepríčetnosti vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky a v tomto stave ťažkej opitosti spácha napríklad vraždu alebo ťažké ublíženie na zdraví, nemôže byť stíhaný za ten samotný trestný čin v rozmedzí danej trestnej sadzby, ale za opilstvo s výrazne nižšou trestnou sadzbou,“ priblížilo MS. Preto navrhuje vypustenie opilstva z Trestného zákona.

Docent trestného práva to vidí inak

Trestný čin opilstva je takzvaný kvázi delikt. „Osoby sú postihnuté za to, že sa uviedli do stavu nepríčetnosti. Aby sme mohli stíhať páchateľa za opilstvo, musí byť preukázané, že v čase svojho konania nebol spôsobilý toto konanie ovládnuť alebo rozpoznať jeho nebezpečenstvo. Ak by neexistoval trestný čin opilstva, takýto páchateľ by potom fakticky nebol trestne zodpovedný pre nepríčetnosť. Takáto radikálna snaha o dekriminalizáciu zrejme neprežije pripomienkovanie,“ uviedol advokát a docent trestného práva Peter Kováč.

Reagoval aj odborník na drogové závislosti

Hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR pre medicínu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica je presvedčený, že ak je osoba trestnoprávne zodpovedná a vedome sa priviedla do stavu opitosti, má zodpovedať za svoje činy ako každý iný občan. „Ale treba posudzovať inak, ak osobu preukázateľne priviedol do opitosti niekto iný, napríklad kamaráti ho nasilu donútili piť či užiť drogu,“ skonštatoval pre TASR Okruhlica.

Dodáva tiež, že ak sa niekto priviedol do stavu opitosti, pretože je závislý, a spáchal v nej trestný čin, mal by mať možnosť zmiernenia trestu, ak bude súhlasiť s liečbou závislosti. „V prípade, ak ju nedodrží, bude musieť absolvovať trest v plnej výmere. To poznajú jurisdikcie vo viacerých krajinách. Zníži sa tak pravdepodobnosť recidívy ako opitosti, tak aj s ňou súvisiaceho kriminálneho konania,“ doplnil Okruhlica.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kolíková nechce, aby bolo opilstvo trestný čin: V hre je výška trestov za závažnejšie zločiny!

3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku