tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Kolaps stránky! Na očkovanie sa nedalo prihlásiť. Vraj sú za tým hackeri

Bol to márny boj s nespolupracujúcim systémom. Ministerstvo zdravotníctva dopredu avizovalo, že od včerajšieho večera uvoľní ďalších 30-tisíc termínov na očkovanie pre ľudí na 70 rokov vakcínou Pfizer. Stránka korona.gov.sk však obrovský nápor neuniesla a vo večerných hodinách skolabovala. Podľa Národného centra zdravotnícky informácií (NCZI) za to môže hackerský útok.

Tisíce Slovákov sa v pondelok večer snažilo zaregistrovať na očkovanie svojich rodičov či starších príbuzných, no skončili bez úspechu. Podobnú tortúru zažila už skôr aj prezidentka Zuzana Čaputová. Online registračný formulár padal, zamŕzal a voľné termíny sa nedali vybrať. Chybu zaznamenali aj v NCZI, ktoré stránku spravuje. Tvrdia, že za to môžu hackeri. „Objednávkový systém na očkovanie čelil dnes od 19:45 takmer hodinu pravdepodobne DDOS útoku. Ten spôsobil, že linka vládneho cloudu, kde sú všetky zdravotnícke dáta, vykazovala vysokú chybovosť,“ uviedlo NCZI v pondelok neskoro večer v statuse s tým, že spomalenie systému teda nebolo na strane národného centra.

Aký útok, čo ste čakali?

Rozzúreným ľuďom nebolo viac treba. Pod statusom si ihneď vyliali svoje nervozitou rozpálené srdcia. „Samozrejme, ako inak, na vašej strane nie je nikdy problém. Vaša inštitúcia je dokonalá vo všetkom,“ odkázala centru diskutujúca. „Aký DDOS útok, keď prinútite polovicu krajiny sedieť za počítačom a klikať refresh, čo ste čakali že sa stane?“ našiel príčinu výpadku inde ako v hackerskom útoku muž. „To ste radšej rovno mohli napísať: Prepáčte, sme úplne neschopní vytvoriť systém, ktorý nepadne!“ zaklincovala žena v ďalšom komentári.

Budúci týždeň príde Čakáreň

Dobrá správa je, že sa už pracuje na novom systéme. Zlá správa je, že fungovať začne najskôr až od budúceho týždňa a tak si nočné preteky o vakcínu záujemci ešte tento týždeň párkrát zopakujú. „Pripravujeme novú aplikáciu, ktorá má slúžiť ako „čakáreň“ na očkovanie a verejnosť tak nebude musieť striehnuť na voľné očkovacie termíny,“ priblížila hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová. Doplnila, že aplikácia umožní ľuďom prihlásiť sa do formulára prostredníctvom rodného čísla. „Čakáreň sa bude vypúšťať napríklad podľa veku, čiže vždy najstarším vekovým skupinám sa pošle pozvánka na očkovanie,“ vysvetlila Eliášová.

IT odborník upozorňuje, že nepôjde o úplne novú aplikácii, iba ďalšiu funkciu stránky korona.gov.sk. Zdôrazňuje, že preferovanú vakcínu si cez ňu nebudete môcť vybrať.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kolaps stránky! Na očkovanie sa nedalo prihlásiť. Vraj sú za tým hackeri

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku