eReport.sk
Marián Kočner, foto: archív/profimedia

Kočner požiadal o zasadnutie v kauze motákov v jeho neprítomnosti: Budú medzi svedkami aj Bödör a Fico?

Senát Okresného súdu (OS) Bratislava I začal v stredu popoludní konať na verejnom zasadnutí v kauze tzv. motákov obžalovaného podnikateľa Mariana Kočnera. Po približne pol hodine súd aj vytýčil termín hlavného pojednávania na termíny 9. až 11. augusta.

Kočner sa na zasadnutie nenechal eskortovať z výkonu trestu odňatia slobody a dal svojmu obhajcovi súhlas na konanie v neprítomnosti. Prítomný je aj prokurátor Krajskej prokuratúry v Trenčíne. Súd mal predbežne na zasadnutí prejednať obžalobu. 

Obhajoba navrhuje preskúmať duševný stav Tótha

Obhajca obžalovaného na úvod zasadnutia požiadal trestné stíhanie zastaviť. Predseda senátu OS Bratislava I napokon rozhodol, že sa bude posudzovať obžaloba ako zločin krivej výpovede a krivej prísahy v štádiu prípravy. Pôvodne prokuratúra navrhovala prijať obžalobu zo zločinu marenia spravodlivosti v štádiu pokusu. Obžaloba bola podaná 21. apríla 2021.

Bývalý novinár a niekdajší riaditeľ kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Peter Tóth. – Foto: tasr

Na hlavnom pojednávaní by mal vypovedať Peter Tóth, advokát Andrej Šabík, obhajca Marek Para, znalci a iní svedkovia. Obhajoba navrhuje preskúmať duševný stav Tótha. Obhajoba ešte zváži, či bude trvať na svedkoch ako nitriansky podnikateľ Norbert Bödör či expremiér Robert Fico.

Kočner mal cez motáky ovplyvňovať viaceré osoby

Kočner mal posielať z väzby motáky cez Petra Tótha. Bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby to uviedol vlani v jednej zo svedeckých výpovedí na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka.

Motáky odovzdal orgánom činným v trestnom konaní na jeseň 2018. Malo ísť o minimálne 20 kusov. Cez takúto korešpondenciu sa mal snažiť Kočner ovplyvňovať viaceré osoby, aby bol prepustený z väzby a zmenila sa výpoveď v kauze televíznych zmeniek TV Markíza.

Kočner je od začiatku tohto roka právoplatne odsúdený na 19 rokov odňatia slobody za falšovanie zmeniek TV Markíza spolu s exriaditeľom televízie Pavlom Ruskom. V kauze vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej ho ŠTS v Pezinku spoločne s Alenou Zsuzsovou pôvodne oslobodil v septembri 2020 spod obžaloby. Verdikt však nebol právoplatný, vo veci rozhodoval 15. júna Najvyšší súd (NS) SR. Ten napokon rozhodol, že vecou Kočnera, Zsuzsovej a Tomáša Szabóa sa bude opätovne zaoberať ŠTS v Pezinku.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport