eReport.sk
Foto: shutterstock

KĽDR odmietla dodávku vakcíny AstraZeneca


Severná Kórea pre obavy z možných vedľajších účinkov odmietla dodávku vakcíny od spoločnosti AstraZeneca, ktorú mala dostať v rámci programu COVAX určeného chudobným štátom, informovala agentúra Yonhap.

KĽDR mala z programu COVAX dostať dva milióny očkovacích dávok vakcíny AstraZeneca. Prvé mali doraziť už koncom mája, ale ich dodávka bola pre pokračujúce vyjednávania odložená.

Severná Kórea sa tiež zdráha prijať vakcíny čínskej výroby, pretože neverí ich účinnosti a bezpečnosti, píše agentúra. Má ale záujem o ruskú vakcínu Sputnik a dúfa, že ich od Ruska dostane zadarmo. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v stredu povedal, že Moskva Pchjongjangu ponúkla vakcíny pri viacerých príležitostiach.

KĽDR nevydáva žiadne štatistiky k epidemiologickej situácii v krajine. Tvrdí, že neeviduje žiadne prípady nákazy, čo ale spochybňujú Spojené štáty i Južná Kórea. KĽDR napriek svojmu tvrdeniu o neprítomnosti koronavírusu na jej území zaviedla prísne epidemiologické opatrenia, uzavrela štátne hranice a obmedzila aj cestovanie v rámci krajiny. Južná Kórea tvrdí, že KĽDR umožňuje svojim diplomatom zaočkovať sa v cudzine.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

KĽDR odmietla dodávku vakcíny AstraZeneca

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne