eReport.sk
Le Mont-Saint-Michel vo francúzskom Brat´énsku. Foto: wikipedia

Očarujúci kláštor na ostrove Le Mont-Saint-Michel oslavuje tisícročnicu

Obľúbená turistická destinácia vo francúzskej Normandii kláštor na ostrove Le Mont-Saint-Michel oslavuje milénium. Do novembra budú na mieste prebiehať výstavy, tanečné podujatia a koncerty. TASR správu prevzala od americkej tlačovej agentúry AP.

V pondelok tam vystúpil s príhovorom prezident Emmanuel Macron. Plánoval si tiež pozrieť výstavu artefaktov zameranú na históriu tohto románskeho kláštora vrátane obnovenej sochy svätého Michala.

Výstavu, ktorú pripravovali dva roky, otvorili v máji. Návštevníci sa dozvedia o spôsobe, akým vybudovali túto monumentálnu stavbu nachádzajúcu sa na skalnatom ostrove spojenom s pevninou iba úzkym chodníkom počas odlivu. Zobrazuje pôvodnú stavbu z roku 966, ktorá však čoskoro kapacitne nestačila množstvám prichádzajúcich pútnikov. To prinútilo staviteľov vybudovať v 11. storočí kláštor, ktorý stojí dodnes.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Na snímke rakety, ktoré odpaľuje ruská armáda z ruskej Belgorodskej oblasti v Charkave na severovýchode Ukrajiny v nedeľu 4. júna 2023. FOTO TASR/AP
  2. Kde je pani prezidentka?

Pokyn archanjela Michala

Francúzsko investovalo do obnovy kláštora v priebehu 15 rokov viac než 32 miliónov eur. Orgány sa zároveň snažia o zachovanie okolitého prostredia národnej pamiatky pred vplyvom masového turizmu. Le Mont-Saint-Michel patrí medzi jednu z najnavštevovanejších destinácií vo Francúzsku okrem Paríža. V roku 2022 navštívilo ostrov 2,8 milióna ľudí, z nich 1,3 milióna si prišlo pozrieť samotný kláštor.

Podľa legendy sa v roku 708 archanjel Michal zjavil biskupovi z neďalekej obce Avranches s pokynom, aby postavil na skalnom výbežku chrám k jeho úcte.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Očarujúci kláštor na ostrove Le Mont-Saint-Michel oslavuje tisícročnicu

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php