eReport.sk
Andrej Kiska Foto: FB AK

Kiskova daňová kauza: Trestné stíhanie za podvod pokračuje, vypočúvajú svedkov

Exprezident a bývalý predseda strany Za ľudí Andrej Kiska stále nemá vyhraté. Aj vyše roka po parlamentných voľbách voči nemu polícia vedie trestné stíhanie za daňový podvod. Kiska tvrdil, že obvinenie je účelové a je to len špinavá kampaň Smeru voči jeho osobe. Ani po zmene garnitúry a odchode Smeru do opozície však stíhanie nezastavili.

NAKA obvinila bývalého prezidenta ešte v roku 2019 z pokračujúceho zločinu daňového podvodu. Spáchať ho mal ešte v roku 2013 a 2014 ako konateľ spoločnosti KTAG. Kiska ako kandidát na prezidenta využil svoju firmu na financovanie kampane a tá si potom sumu zaúčtovala do nákladov. Od štátu si podľa vyšetrovateľov spoločnosť následne neoprávnene vypýtala vratku DPH vo výške 155-tisíc eur. Okrem Kisku polícia obvinila aj konateľa firmy KTAG Eduarda Kučkovského.

Vykonávajú výsluchy svedkov

Andrej Kiska obvinenie od začiatku odmietol a označil ho za účelové a vykonštruované politickou „mafiou“. Nechal za počuť, že ide o pomstu šéfa Smeru Roberta Fica za to, že ho odmietol vymenovať za predsedu ústavného sudcu. Medzitým však prebehli parlamentné voľby, Smer sa porúčal z vlády a opraty do rúk chytila nová pravicová koalícia. Ani po vyše roku novej vlády, ktorej súčasťou je aj Kiskova strana Za ľudí, však obvinenie voči nemu kriminalisti nezrušili.

Vyšetrovanie prípadu pokračujúceho zločinu daňového podvodu u obvinených Andrea K. a Eduarda K. naďalej pokračuje, vykonávajú sa procesné úkony – výsluchy svedkov a právne pomoci. Meritórne rozhodnuté bude v uvedenom prípade až po ukončení vyšetrovania,“ uviedol hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Kiskov advokát: Veci sa hýbu

Kiskov advokát Peter Kubina pre eReport potvrdil, že stále prebiehajú nové úkony. „Trestné stíhanie prebieha naďalej, obhajoba robí kroky za účelom jeho efektívnej obhajoby. Nebudem to konkretizovať nateraz, že aké, ale hýbu sa veci,“ vyhlásil advokát. Nevedel však odhadnúť či sa blíži celá vec k ukončeniu pretože je podľa neho účelovo vyrobená.

„Očividne nemá slúžiť na čo je zákonný účel trestného konania, ale na niečo iné malo slúžiť ako dnes už vyplýva z výpovedí v iných kauzách. Keď je trestné stíhanie vedené za takýmto účelom, tak je veľmi ťažko predpokladať ako ďaleko sme od jeho konca a akým spôsobom,“ povedal Kubina.

Neprezradil ani či opätovne podal žiadosť o zbavenie obvinenia, no jeho odpoveď niečo naznačila. „Nechcem konkretizovať aké kroky sme robili nateraz, čisto z taktických dôvodov. Orgány, ktoré mali dostať naše podania, tak ich dostali a kým nerozhodnú o nich, tak nebudem to špecifikovať,“ uzavrel Kubina.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kiskova daňová kauza: Trestné stíhanie za podvod pokračuje, vypočúvajú svedkov

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti