eReport.sk
Kim Jo-džong, sestra severokórejského lídra Kim Čong-una
Kim Jo-džong, sestra Kim Čong-una. Foto: tasr/ap

Kimova sestra pripúšťa, že summit s Južnou Kóreou je možný

Vplyvná sestra severokórejského vodcu Kim Čong-una v sobotu vyhlásila, že KĽDR je ochotná diskutovať s Južnou Kóreou o usporiadaní summitu medzi oboma krajinami v prípade, ak budú vzťahy založené na vzájomnom rešpekte. Informovali o tom agentúry Jonhap a AFP.

Kim Jo-džong už v piatok vyhlásila, že Severná Kórea je ochotná obnoviť rozhovory s Južnou Kóreou, a to v prípade, ak Soul nebude Pchjongjang provokovať nepriateľskou politikou a neférovými dvojakými štandardmi.

Musí byť zachovaná nezaujatosť a vzájomný rešpekt

Reagovala tak na opakované výzvy juhokórejského prezidenta Mun Če-ina, aby obe krajiny formálne ukončili kórejskú vojnu z rokov 1950-53 a obnovili mier. Tento krok by, ako tvrdí, mohol pomôcť dosiahnuť denuklearizáciu a trvalý mier na Kórejskom polostrove.

Summit medzi Kim Čong-unom a Mun Če-inom by sa mohol uskutočniť “iba vtedy, ak bude zachovaná nezaujatosť a vzájomný rešpekt”, uviedla Kim Jo-džong vo vyhlásení, ktoré priniesla štátna Kórejská ústredná tlačová agentúra (KCNA).

Severokórejčania vyslali varovanie

Agentúra AP pripomenula, že kórejská vojna sa skončila prímerím a nie mierovou dohodou, čo technicky znamená, že krajiny sú stále vo vojnovom stave. Počas diplomatických stykov so Spojenými štátmi, ktoré sa začali v roku 2018, sa špekulovalo, že vtedajší prezident USA Donald Trump ohlási koniec vojny začiatkom roku 2019 s cieľom presvedčiť Kim Čong-una zaviazať sa k denuklearizácii. K takémuto kroku však nedošlo a diplomatické vzťahy sa dostali na mŕtvy bod.

V posledných mesiacoch líder KĽDR varoval, že krajina posilní svoj nukleárny arzenál, ak USA neprestanú viesť nepriateľskú politiku.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti