eReport.sk
Dohodu o obrannej spolupráci treba upraviť!
Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák Foto: tasr

Keď sú policajti nad zákonom? MS SR sa ospravedlnilo Kaliňákovi za nezákonné stíhanie!


Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR sa ospravedlnilo exministrovi vnútra a zvolenému poslancovi parlamentu za Smer-SD Robertovi Kaliňákovi za nezákonné vedenie trestného stíhania i za väzobné stíhanie.

„Ospravedlnenie za štát bolo poskytnuté štandardným postupom za zásahy štátnej moci do práv občana, ktorých nezákonnosť konštatovali na to príslušné orgány, teda za vznesenie obvinenia a vzatie do väzby,“ reagoval hovorca MS SR Timotej Lauko. Doplnil, že ministerstvo vo všetkých prípadoch postupuje v medziach zákona o zodpovednosti štátu za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci.

„Zároveň Ministerstvo spravodlivosti SR musí rešpektovať zákonom zverenú kompetenciu posudzovať žiadosti o predbežné prerokovanie nároku, ak základom nároku je čo i len v časti rozhodnutie súdu,“ doplnil s tým, že lehota na vybavenie žiadosti je šesť mesiacov a v Kaliňákovom prípade uplynula 20. októbra.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Prezidentkou Slovenska

„Vo všetkých prípadoch poskytuje ospravedlnenie v mene štátu Ministerstvo spravodlivosti SR (nie konkrétna osoba, ktorá v súlade s internými predpismi oznámenie podpísala), keďže zo zákona vyplýva, že má prerokovať nároky na náhradu škody za nezákonné rozhodnutia štátu a štátnych orgánov, ku ktorým došlo väzobným stíhaním,“ ozrejmil hovorca MS SR. Oznámenie o výsledku predbežného prerokovania nároku podpísal štátny tajomník ministerstva Peter Sepeši, a to po schválení postupu ministerkou spravodlivosti Janou Dubovcovou.

Generálna prokuratúra zrušila obvinenie Ficovi i Kaliňákovi

Generálna prokuratúra (GP) SR zrušila vlani obvinenie šéfovi Smeru-SD Robertovi Ficovi, Robertovi Kaliňákovi a ďalším z kauzy Súmrak. Dôvodom boli zistené porušenia ustanovení Trestného poriadku a zákona. Okrem iného čelili obvineniu zo zosnovania zločineckej skupiny. Úrad špeciálnej prokuratúry na sociálnej sieti informoval, že trestné konanie vo veci pokračuje.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Keď sú policajti nad zákonom? MS SR sa ospravedlnilo Kaliňákovi za nezákonné stíhanie!

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: