eReport.sk
M. Vallo
Matúš Vallo, foto: tasr

Hlasy pribúdajú! KDH vyzýva primátora Valla, aby zrušil kontroverzný projekt „Ulica na hranie“

Podľa vyjadrenia primátora Matúša Valla a aj podľa dodatku k zmluve  uzatvoreného medzi Metropolitným inštitútom Bratislavy a detským fondom UNICEF bude kontroverzný projekt „Ulica na hranie“ pokračovať aj v roku 2024. Tento projekt sa stretol s nesúhlasom rodičov aj širokej bratislavskej verejnosti hlavne kvôli nevhodne vybudovaným priestorom na hranie pre deti na frekventovaných križovatkách pri základných školách na Vazovovej a Mudroňovej ulici.

Ako uvádza Mestský koordinačný výbor (MKV) KDH v Bratislave, vo výzve, ktorú adresoval eReportu vyzýva primátora Matúša Valla, aby tento projekt zrušil a ak má mesto k dispozícii voľné finančné prostriedky, venoval ich radšej na vybudovanie detských ihrísk v areáloch škôl, vo vnútroblokoch bytových domov, alebo v parkoch.

KDH vyzýva Valla

„Bezpečnejšia a veselšia cesta do školy,“ takýmto mottom oslovil magistrát ešte v lete minulého roku okoloidúcich na frekventovanej križovatke Vazovovej a Mýtnej ulice. Odkrojenie viac ako polovice plochy križovatky, ohradenie tohto priestoru plastovými stĺpikmi a pomaľovanie asfaltu mali urobiť okolie školy bezpečnejším, živším a zábavnejším. „Nechápem, čo je bezpečnejšie na vytvorení priestoru na hranie pre deti priamo na rušnej križovatke. Rád by som videl toho rodiča, ktorý by tam spokojne nechal hrať sa svoje dieťa,“ krúti hlavou nad nezmyselnosťou tejto myšlienky predseda MKV KDH v Bratislave Ján Žatko. Dodáva, že deti oddeľujú od hustej premávky iba umelohmotné stĺpiky, medzi ktorými môže dieťa hocikedy v zápale hry vybehnúť priamo pred auto. Nehovoriac o tom, že ak vodič v zákrute nezvládne riadenie, tieto stĺpiky nemajú šancu zabrániť vozidlu vletieť priamo medzi deti. Na dôvažok, prostredie plné výfukových plynov od rozbiehajúcich sa áut naozaj nie je najvhodnejším prostredím pre detské pľúca.

Kontroverzný a nebezpečný projekt

Vytvorením tohto „priestoru na hranie“ zaniklo na vozovke aj viacero parkovacích miest. A tak kým sa podľa pána primátora majú deti hrať na ceste, paradoxne v areáli školy na Vazovovej ulici, v tesnej blízkosti uzavretého športového areálu, parkujú autá zamestnancov školy.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Mažgút
  2. Firma Pfizer-BioNTech zatajila dôležitú génovú zložku vakcíny.

O nevhodnosti zrealizovaného riešenia svedčí aj negatívne stanovisko Krajského dopravného inšpektorátu v Bratislave. Ten skonštatoval, že umiestnenie ostrovčekov pre deti priamo uprostred križovatiek je v oboch prípadoch v rozpore s vyhláškou o dopravnom značení. Ani stanovisko dopravných odborníkov však nezastavilo primátora Matúša Valla. Paradoxne, odvolával sa pritom na zvýšenú bezpečnosť detí. Protestujú aj rodičia detí. Aj to je márne. Primátor je rozhodnutý v nezmyselnom projekte pokračovať, tak ako pokračuje v ďalších kontroverzných projektoch, ktoré stáli Bratislavčanom už nemálo finančných prostriedkov z ich vreciek.

Kritizuje ho i opozičné KDH

MKV KDH v Bratislave nepovažuje vytváranie priestorov na hranie pre deti na frekventovaných uliciach za vhodné. Ani bezpečné pre naše deti. Vyzýva preto primátora Matúša Valla aby projekt „Ulica na hranie“ zrušil. A ak má mesto k dispozícii voľné finančné prostriedky. enoval ich radšej na vybudovanie detských ihrísk v areáloch škôl, vo vnútroblokoch bytových domov, alebo v parkoch. Tam budú naše deti skutočne bezpečné.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Hlasy pribúdajú! KDH vyzýva primátora Valla, aby zrušil kontroverzný projekt „Ulica na hranie“

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie