tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Milan Majerský, foto: tasr

KDH na novele vysokých škôl niečo nesedí: Hrozí im izolácia od zvyšku Európy?

Navrhovaná novela vysokoškolského zákona by podľa mimoparlamentného hnutia KDH oslabila autonómiu vysokých škôl a viedla k izolácii slovenského vysokého školstva od zvyšku Európy. Hnutie žiada jej zásadné prepracovanie a prizvanie zástupcov vysokých škôl do procesu jej tvorby. Informoval hovorca KDH Stano Župa.

Vážne prešľap a spochybňovanie akademickej samosprávy

„Asi najvážnejší prešľap novely vidíme v tom, že spochybňuje význam akademickej samosprávy a s ňou súvisiaci princíp autonómie vysokých škôl. Pritom sú to stáročiami odskúšané stĺpy profesionálneho prístupu v činnosti vysokých škôl, záruky politickej neutrality akademickej pôdy a slobodného bádania,” skonštatoval predseda hnutia Milan Majerský.

Kritizuje tiež, že podmienky činnosti 35 slovenských vysokých škôl by sa novelou radikálne zmenili práve v čase, keď sa školy prispôsobujú náročnému komplexnému systému akreditácie s požiadavkami opierajúcimi sa o európske normy, novým cestám hodnotenia vedy, výskumu a umeleckej činnosti a pripravovaným zmenám vo financovaní vysokých škôl.

Izolácia slovenského vysokého školstva od Európy

Avizované zásahy do fungovania vysokých škôl by podľa KDH určite neunikli pozornosti európskych akademických orgánov udeľujúcich licencie na výkon akreditačných činností práve v súvislosti s reformou akreditácie vysokých škôl. Nezamýšľaným dôsledkom novely by tam mohla byť izolácia slovenského vysokého školstva od zvyšku Európy, čo by pre slovenské vysoké školstvo a vedu malo vážne dôsledky.

„Návrh novely nenapĺňa účel tak rozsiahlych legislatívnych zmien. Nezameriava sa dostatočne na rozvoj vzdelávania a vedy, stabilizáciu študentov na Slovensku, napríklad osobitnými štipendiami, nevytvára rámec pre nevyhnutné zvýšenie financovania a neplní spoločenské očakávania,” dodal člen hnutia Marek Šmid.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

KDH na novele vysokých škôl niečo nesedí: Hrozí im izolácia od zvyšku Európy?

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku