tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Vpravo premiér SR Eduard Heger a vľavo podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (obaja OĽaNO)
Zľava Igor Matovič a Eduard Heger z OĽANO. Foto: tasr

Každý si ide svoje: Heger chce povinné očkovanie a Matovič? Bolo by to len o pokutách!

Nebude to mať jednoduché. Premiér sa nechal počuť, že chce svojich koaličných partnerov presviedčať o povinnom očkovaní. Podľa jeho straníckeho šéfa Igora Matoviča, by však zavedenie povinného očkovania zásadným spôsobom nezvýšilo zaočkovanosť a nakoniec by bolo iba o rozdávaní pokút.

Matovič dodal, že povinné očkovanie je však legitímna téma. Šéf parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) povinné očkovanie odmieta. Podobne to vidí aj líder SaS a minister hospodárstva Richard Sulík. Hovorí, že vláda by povinným očkovaním podporovala a podnecovala korupciu.

Ľudí podľa Matoviča od očkovania odrádzajú aj vyjadrenia niektorých opozičných politikov, ktorí ich strašia čipmi či vakcínami z potratených detí. „Obávam sa, že keď by aj bolo povinné očkovanie, ľudia by sa nezaočkovali. Nakoniec by to bolo iba o rozdávaní pokút. Na druhej strane, je to úplne legitímna téma. Bojím sa toho, že ak by sme pritlačili, nakoniec nám to zásadným spôsobom nezvýši zaočkovanosť,“ povedal Matovič. Dodal, že sa snažil presadiť politiku motivácie ľudí nad 60 rokov, aby sa nechali zaočkovať.

Kollár je za slobodné rozhodnutie ľudí. „Človek by sa mal rozhodnúť sám, či sa dá alebo nedá zaočkovať. Nie sme za povinné očkovanie. Som radšej za to dať ľuďom za očkovanie 300 eur, ako by sme ich mali zákonom do toho nútiť,“ vyhlásil.

Očkovanie, alebo pokuta?

„Som proti povinnému očkovaniu. Myslím si, že keď to raz niekto za ten svet nechce, treba to rešpektovať,“ zdôraznil Sulík. Povinné očkovanie podľa neho nefunguje tak, že polícia neočkovaných predvedie a pod hrozbou ich sestrička na stanici zaočkuje. „Znamená, že ak sa niekto nedá zaočkovať, zaplatí 330 eur pokutu,“ dodal. Ak sa niekto nechce dať očkovať a bude mať na výber zaplatiť jednorazovú pokutu a ostať nezaočkovaný, alebo dať 330 eur ako úplatok lekárovi, aby ho „akože zaočkoval“, bude podľa Sulíka vyhľadávať skôr druhú možnosť. Verí, že aj toto bude súčasťou analýz, ktoré má na vládu pripraviť ministerstvo zdravotníctva.

Príčiny nízkej zaočkovanosti vidí Matovič v negatívnom postoji niektorých koaličných partnerov aj prezidentky Zuzany Čaputovej voči ruskej vakcíne Sputnik V. Poukázal na to, že nedôverčiví ľudia sa chceli dať zaočkovať aspoň Sputnikom, no odporcovia hu označovali za geopolitickú zbraň. Mnohí zo staršej generácie podľa neho inklinujú k Rusku a skôr by sa dali touto vakcínou zaočkovať. „Doplácame na ješitnosť, obmedzenosť niektorých ľudí, ktorí urobili z boja proti Sputniku doslova svätú vojnu.“

Strana Za ľudí bude podľa jej predsedníčky Veroniky Remišovej presadzovať povinné očkovanie minimálne pre ľudí nad 60 rokov od začiatku budúceho roka. Premiér Eduard Heger (OĽANO) verí, že sa mu poctivou diskusiou podarí koaličných partnerov presvedčiť na povinné očkovanie.

Zdroj: tasr
      


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Každý si ide svoje: Heger chce povinné očkovanie a Matovič? Bolo by to len o pokutách!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku