tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev. Foto: tasr/ap

Kazašský prezident nariadil vytvorenie novej abecedy založenej na latinke

Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev nariadil expertom vytvorenie novej variácie kazašskej abecedy založenej na latinských písmenách, ktorá má do roku 2025 nahradiť súčasnú abecedu založenú na cyrilike.

Podľa vyjadrenia prezidentskej kancelárie Tokajev požiadal ministerku kultúry Aktoty Rajmkulovovú a ministra školstva Aschata Ajmagambetova, aby spolupracovali s odborníkmi na novej abecede. Výsledky svojej práce majú predstaviť príslušnej národnej komisii, informovala v pondelok stanica Slobodná Európa (RFE/RL).

Bývalý prezident Nursultan Nazarbajev v apríli 2017 oznámil, že všetky publikácie, dokumenty a dopravné značky v Kazachstane prejdú do roku 2025 na abecedu založenú na latinke. Dekrét o tejto zmene podpísal Nazarbajev v októbri 2017.

Krok je všeobecne vnímaný ako snaha zdôrazniť kazašskú kultúru a dištancovať krajinu od Ruska a sovietskej éry. Experti už predložili najmenej dva varianty novej abecedy založenej na latinke, ale ani jedna z nich nebola zatiaľ schválená.

Tokajev, ktorý sa stal hlavou štátu tejto stredoázijskej krajiny po rezignácii Nazarbajeva vlani v marci, zdôrazňuje, že je treba vyvinúť viac úsilia na vytvorenie vhodnej abecedy pre kazaštinu patriacu medzi turkické jazyky.

Sovietske úrady v roku 1929 nahradili tradičné abecedy založené na arabčine, používané moslimskými menšinami v bývalom Sovietskom zväze, národnými abecedami založenými na latinských písmenách. V roku 1940 boli nahradené cyrilikou – abecedou používanou v ruštine.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kazašský prezident nariadil vytvorenie novej abecedy založenej na latinke

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku