eReport.sk
Očkovanie, Kazachstan
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

Kazachstan sa s tým nepára! Tamojšia vláda nariadila povinné očkovanie zamestnancom

Kazachstan nariadil vo štvrtok povinné očkovanie zamestnancom mnohých odvetví, ktorí v rámci svojej práce prichádzajú do kontaktu s inými ľuďmi. K takémuto opatreniu tamojšie úrady pristúpili po tom, tom ako sa v tejto stredoázijskej krajine objavil vysokoinfekčný koronavírusový variant delta, informuje agentúra AFP.

Vládny dekrét nariadil zamestnancom rôznych sektorov – od služieb, cez bankovníctvo až po zábavný priemysel – aby sa dali zaočkovať. V prípade, že sa tak nestane, majú zakázané prichádzať do priameho kontaktu s inými ľuďmi.

Očkovať sa nemusia len tí, ktorí covid prekonali

Vláda zároveň stanovila, že zamestnanci musia dostať prvú dávku vakcíny do 15. júla a druhú do 15. augusta. Očkovať sa nemusia len osoby, ktoré v ostatných troch mesiacoch prekonali ochorenie COVID-19 alebo majú preukázateľné zdravotné problémy, ktoré im neumožňujú podstúpiť vakcináciu. Nezaočkovaným zamestnancom zároveň vláda nariadila, aby každý týždeň povinne chodili na testy zisťujúce prítomnosť koronavírusu.

Opatrenie odporučila epidemiologická komisia

K novému opatreniu vláda pristúpila po minulotýždňovom odporúčaní kazašskej epidemiologickej komisie, ktorá požadovala, aby boli PCR testy povinné pre všetkých nezaočkovaných zamestnancov pracujúcich v sektore služieb či vo veľkých priemyselných podnikoch. Komisia pritom uviedla, že takéto reštrikcie sú nevyhnutné vzhľadom na vysokoinfekčný koronavírusový variant delta, ktorý najskôr zaznamenali v Indii.

V krajine zaočkovali oboma dávkami dva milóny ľudí

V 19-miliónovom Kazachstane dosiaľ zaočkovali oboma dávkami vakcíny približne dva milióny ľudí, informovalo vo štvrtok tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Obyvateľov tejto stredoázijskej krajiny očkujú ruskou vakcínou Sputnik V, čínskou vakcínou Sinopharm a tiež vakcínou kazašskej domácej výroby s názvom QazVac, uvádza AFP.

V Kazachstane dosiaľ zaznamenali 425.573 prípadov infekcie novým koronavírusom a 4375 súvisiacich úmrtí.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport