eReport.sk
Denisa Saková v štúdiu TA3
Denisa Saková v štúdiu TA3. Foto: ta3.com

Kauza Lučanský: Saková prehovorila aj o poslednej vete z pitevnej správy! Ako zasiahla Kolíkovej komisiu?

Prehovorila o podrobnostiach! Exministerka vnútra a poslankyňa parlamentu Denisa Saková (Hlas-SD) zašla do detailov. Bližšie vysvetlila, prečo ako členka nezávislej komisie, ktorá vyšetrovala tragické okolnosti úmrtia bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského, nepodporila jej záverečnú správu. V pondelok večer v štúdiu televízie TA3 – Téma dňa – kritike podrobila ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (Za ľudí), ktorá predmetnú komisiu zriadila a nepochválila ani ministra obrany Jaroslava Naďa za jedno jeho konkrétne vyhlásenie. Saková okrem toho uviedla aj niekoľko zaujímavých štatistík o kolúznej väzbe, pričom vysvetlila dôvody, prečo jej dĺžku na Slovensku nevymedzuje zákon. Podrobnejšie informovala aj o dvoch trestných konaniach, ktoré začal na svoj podnet v kauze Lučanský generálny prokurátor Maroš Žilinka, a tiež o poslednej vete z pitevnej správy, ktorá mala mať podľa Sakovej zásadný vplyv na Kolíkovej komisiu.

„Kontrolná komisia zriadená v súvislosti s mimoriadnou udalosťou, pri ktorej došlo k úmrtiu bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského, dnes (16.4. – pozn. red.) na svojom poslednom zasadnutí prijala záverečnú správu. Z uvedenej správy vyplýva, že Komisia nezistila skutočnosti, ktoré by spochybňovali medializovanú verziu udalosti, v zmysle ktorej došlo k pokusu o samovraždu a následnému úmrtiu M. Lučanského. Komisia tiež nezistila také významné skutočnosti, na základe ktorých by bolo možné konštatovať pochybenie príslušníkov ZVJS alebo zdravotníckeho personálu pri zaobchádzaní s M. Lučanským, počas jeho výkonu väzby a pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti, a ktoré by mohli mať priamy alebo nepriamy vplyv na priebeh udalosti,” stálo v stanovisku, ktoré minulý piatok zverejnil rezort spravodlivosti.

Saková: Komisia bola pre Kolíkovú spôsob neodstúpiť

Saková, ktorá hlasovala proti záverečnej správe kontrolnej komisie, v pondelok večer vyjadrila sklamanie. Na otázku, ako vníma zámer ministerky Kolíkovej komisiu vytvoriť, začala zoširoka a vrátila sa aj k minuloročným udalostiam, keď bol Lučanský v kolúznej väzbe.

„Osobne sa domnievam, že tie udalosti, ktoré nastali v decembri, po prvom úraze 8. decembra a následne po samovražde generála Lučanského, teda ako sa hovorilo, že je to samovražda, toho 29.12., ako sa hovorilo na tlačovej besede, tak vznikol v spoločnosti veľmi enormný tlak a vznikol tlak hlavne na pani ministerku spravodlivosti. A osobne si myslím, že namiesto toho, aby pani ministerka zobrala politickú zodpovednosť a odstúpila zo svojej funkcie, tak vytvorila komisiu, ktorá mala prešetriť všetky udalosti, teda aj prvú udalosť zranenia, aj druhú týkajúcu sa úmrtia generála Lučanského,” veľmi jasne vysvetlila, čo si o Kolíkovej komisii myslí.

Veľké rozčarovanie hneď z prvého zasadnutia komisie

Následne Saková zdôraznila, že jej očakávania, ktoré od komisie mala, sa vôbec nenaplnili: “Ako členka opozície, ako konštruktívna opozícia s ďalšími kolegami sme sa do tejto komisie aktívne prihlásili a očakávali sme, že táto komisia bude mať mandát na to, aby skutočne prezrela všetky dokumenty, oboznámila sa so všetkými skutočnosťami a dostala sa aj k jednotlivým, či už príslušníkom Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS), ale aj k ošetrujúcim lekárom, personálu, ktorý ošetroval generála Lučanského pri prvom a druhom incidente. S poľutovaním však musím konštatovať, že hneď na prvej komisii, keď sme si pozerali štatút komisie, bola tam prítomná aj pani ministerka, tak nám oznámila, že komisia bude mať k dispozícii iba tie dokumenty, ktoré má v kompetencii ministerstvo spravodlivosti. Ďalej, že môže navštíviť iba tie inštitúcie, ktoré kompetenčne pod ministerstvo spravodlivosti patria a že budú zbavení mlčanlivosti iba príslušníci ZVJS. To znamená, že či už zdravotná dokumentácia, či už pitevná správa, alebo všetky ostatné dokumenty, ktoré sú v rukách OČTK, sa k tejto komisii nedostanú. To nám povedala hneď na začiatok. A ešte, že v rámci celého času, kedy bol generál Lučanský vo väzbe, nielen vzhľadom na tie dve udalosti, ale po celý čas, sa máme venovať tomu, či príslušníci ZVJS si plnili svoje úlohy, ktoré im vyplývajú zo služobnej činnosti na základe zákona a všetkých interných smerníc.”

Následne Saková pripomenula, že aj vďaka jej iniciatíve boli zvolané aj dva neverejné brannoberzpečnostné parlamentné výbory, na ktorých nechýbal okrem ministerky Kolíkovej ani generálny prokurátor Maroš Žilinka, minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) či zástupca špeciálneho prokurátora Peter Kysel. A práve tam odzneli podľa Sakovej zásadné informácie od Žilinku.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport