eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Katolíci na Slovensku i v zahraničí slávia Nanebovzatie Panny Márie

Katolícka cirkev na Slovensku i v zahraničí slávi v utorok 15. augusta mariánsky sviatok, ide o Nanebovzatie Panny Márie.

Sviatok Nanebovzatia Panny Márie ustanovil v Ríme pápež Sergius I. (687 – 701). V Jeruzaleme sa tento deň vyvinul od 5. storočia ako sviatok Zosnutia Matky Božej. A tak ho aj svätia gréckokatolícki i pravoslávni veriaci. V roku 1950 vyhlásil pápež Pius XII. učenie, že Panna Mária bola telom i dušou vzatá do nebeskej slávy ako článok viery.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. ekolobežk
  2. Vodiči, pozor!

Slávia aj grékokatolíci

Na mnohých miestach na Slovensku i v zahraničí sa okrem pútí a procesií zachováva aj starodávny zvyk požehnávania kvetín a bylín. Základ tohto zvyku vznikol v 10. storočí v Nemecku.

Významným a prikázaným sviatkom je 15. august aj v gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Slávia ho pod názvom Zosnutie (Uspenije) presvätej Bohorodičky. V tejto cirkvi sviatku predchádza dvojtýždňový pôst, známy je ako Uspenský pôst a trvá vždy od 1. do 14. augusta.

Vo viacerých európskych krajinách je 15. august aj dňom pracovného pokoja. Na Slovensku je pracovné voľno tradične 15. septembra na sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Katolíci na Slovensku i v zahraničí slávia Nanebovzatie Panny Márie

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie