eReport.sk
Procesia na sviatok Božieho tela. Zdroj: stupava.sk

Katolíci dnes slávia sviatok Božieho tela, ktorý je spojený s procesiami


Slovensko má vo svojom kalendári viacero náboženských sviatkov, a tak ten dnešný – sviatok Božieho tela, sa doň nedostal. Neznamená to však, že naň veriaci zabudli, lebo že si ho nepripomínajú. Práve naopak, dnes budú v uliciach miest a dedín procesie, na čele ktorých spolu s veriacimi bude kráčať kňaz s biskupom.

Katolíci celej cirkvi ho slávia od roku 1264

Pri príležitosti katolíckeho sviatku Najsvätejšieho Kristovho tela a krvi, známeho pod názvom Božie telo, sa vo štvrtok konajú na viacerých miestach slávnostné sväté omše a následne procesie veriacich ulicami miest a obcí. Informuje o tom TASR. Tento sviatok síce pripadá vždy na štvrtok po Najsvätejšej Trojici, ale slávi sa aj v nasledujúcu nedeľu (2. 6.). Prikázaný sviatok je oslavou daru Eucharistie a vyjadrením úcty k Spasiteľovi prítomnému pod spôsobom chleba a vína vo sviatosti oltárnej.

Mohlo by vás zaujímať:

Sviatok Božieho tela už oddávna sprevádza tradícia procesií. Veriaci na čele s kňazom a biskupom kráčajú ulicami miest a dedín s monštranciou a kúskom premeneného chleba a symbolicky oznamujú svetu tajomstvo Ježišovho tela a krvi, na ktoré sa pri každej omši premieňa chlieb a víno. Sprievod sa postupne zastavuje pri štyroch oltároch symbolizujúcich štyri svetové strany. Deti na znak úcty a lásky k Bohu rozsýpajú na cestu lupene kvetov. Sviatok Najsvätejšieho Kristovho tela a krvi sa začal sláviť v roku 1246 v diecéze Liége. V roku 1264 pápež Urban IV. rozšíril slávenie sviatku na celú cirkev.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Katolíci dnes slávia sviatok Božieho tela, ktorý je spojený s procesiami

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne