eReport.sk
foto: shutterstock

Katastrofická prognóza analytikov: Vyše 8 000 mŕtvych do konca mesiaca

Poriadne čierna prognóza! Po vyše mesiaci tvrdého lockdownu všetci Slováci túžobne očakávali prvé pozitívne čísla a postupné uvoľňovanie opatrení. Z omylu nás vyvádzajú analytici z projektu Dáta bez pátosu podľa ktorých nás poriadny malér ešte len čaká. “Zaspali” sme pred Vianocami a šíriace sa mutácie koronavírusu nám v najbližších dňoch dajú ešte zabrať. Odhadujú, že koncom februára počet mŕtvych prekročí cifru 8-tisíc.

„Zostaňte doma a nikam nechoďte tam, kde je červeno,” bijú na poplach analytici na sociálnej sieti pričom ukazujú na najviac zamorené okresy na Slovensku. Upozorňujú, že vysoké percento – až 20% pozitívnych z PCR testov – neveští nič dobrého. Vravia, že pykáme za hriechy z minulosti. „Je taká krajina Dánsko a urobili včera 93-tisíc testov a pozitivitu majú pol percenta. Je to 50x menej. Mali rovnako prípadov a rovnaké problémy a číslo 10. decembra. Oni nemajú svahy a ťažko sa tam dali otvoriť lyžiarske strediská a napriek tomu, že majú Tivolli, tak ho zavreli pred Vianocami a aj školy,” vysvetľujú odborníci kde sa to zlomilo a prečo za 8 týždňov majú v Dánsku 400 prípadov denne a my vyše dvetisíc.

Uzavrieme Bratislavu!?

Podľa analytikov z platformy Dáta bez pátosu máme na Slovensku už teraz veľké problémy a máme sa pripraviť, že budú ešte väčšie. „Okolo Bratislavy je problém tiež a potom v Košiciach a v ich okolí. To sú 2 najväčšie mestá. Keď boli problémy v menších krajských mestách Žiline a v Trenčíne, tak sme ich nezavreli, lebo boli veľké. Teraz budeme musieť zavrieť 5x viac obyvateľov a na rýchly odchod vírusu to nevyzerá,” prognózujú katastrofický scenár s tým, že návrat do normálu bude ešte na dlho.

Školy budú znova zatvárať

Už teraz vysoké počty mŕtvych budú podľa matematikov pribúdať až do konca mesiaca. „Úmrtia budú stabilne po celý február okolo 80-100 denne a na konci februára budeme na 8 000 “s+na” covidom. Bude to úspešne prvá 20-tka v total úmrtiach na 1 mil. obyvateľov na svete a to nebude koniec,” ozrejmili s tým, že v Európe budeme na prvých priečkach. Dodávajú, že za posledné dva týždne sa zvýšila mobilita obyvateľstva čo v kombinácii s novými mutáciami vírusu prinesie nechcené ovocie. „Hygienici postupne veľmi pravdepodobne pozatvárajú na základe zistenia pozitívnych prípadov rodičov a detí veľmi veľa školských zariadení. Pri 4-6 tisíc nových prípadoch denne je pravdepodobnosť vysoká. Mrzí nás to,” uzavreli čiernu prognózu dátoví špecialisti.

Odoberať
Upozorniť na
guest
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.